Petrol
108.12
-0.90%
Euro
17.6671
-0.90%
Dolar
16.6391
-1.45%
Altın
982.45
-0.97%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
349.771
-4.09%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Dev Alman şirketi Türkiye'ye taşınıyor

  MAN Kamyon ve Otobüsleri Almanya'daki tek otobüs fabrikasını kapatarak üretimini Ankara'da sürdürecek.
  • 21.05.2014 - 09:15
  Dev Alman şirketi Türkiye'ye taşınıyor

  Dev Alman şirketi Türkiye ye taşınıyor #1

  MAN tarafından yapılan açıklamaya göre, firma 2015 yılının sonuna kadar otobüs üretim faaliyetlerini Almanya'nın Plauen kentinden taşıma kararı aldı. Fabrikanın taşınmasından etkilenecek 420 işçiye ise Volkswagen'in Almanya'daki birimlerinden birinde yeni bir pozisyon teklif edilecek, anlaşmanın detayları önümüzdeki bir kaç gün içinde belli olacak. Açıklamada, fabrikanın taşınmasına gerekçe olarak "Avrupa'da otobüs pazar hacminin tüm zamanların en düşük seviyesinde.'' olması gösterildi.

  Dev Alman şirketi Türkiye ye taşınıyor #2

  ANKARA'YA TAŞINACAK

  Ayrıca, "Önemli hedef pazarlardaki kötü ekonomik durum ve lüks sektöründeki düşük talep sebebiyle Plauen'deki üretimi devam ettirmek artık ekonomik açıdan uygun değil" ifadelerine yer verildi. Gelecekte üretimin Ankara'ya kaydırılacağı belirtilen açıklamada, "Starliner, Cityliner and Jetliner gibi şehirlerarası otobüsler ve yolcu vagonları daha önce Plaun'de üretiliyordu. Gelecekte bu, Neoplan Tourliner'in üretildiği MAN'ın Ankara'daki fabrikasında gerçekleştirilecek. Ankara fabrikası MAN'ın Almanya dışında açtığı ilk fabrikaydı ve otobüsler 1986 yılından bu yana burada üretiliyor" bilgisi de paylaşıldı.

  ''ALINMASI ZOR BİR KARAR''

  Açıklamada görüşlerine yer verilen MAN Kamyon ve Otobüsleri Üst Yöneticisi (CEO) Anders Nielsen, alınması zor olan bu karardan duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Verimliliği artırmak için üretim yerini taşımaktan başka alternatif kalmadığını aktaran Nielsen, Volkswagen ailesinde yer alma şansı bulduklarını ve bu aileye katılmaktan mutlu olduklarını da ifade etti. 


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir