Devlet, üreticilerin elindeki tüm fındığı satın alacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, fındık üreticilerine, "Üreticilerimizden istirhamım lütfen hiç paniğe gerek yok, biz bütün malları alacağız, bir hafta içinde paralarını ödeyeceğiz. Şu ana kadar 40 milyonluk mal almışız, salı günü bütün ödemelerini yapacağız, fırsatçılara hiç meydan bırakmayacağız." çağrısında bulundu.

Çeşitli temaslar için Kayseri'ye gelen Bakan Fakıbaba ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Valiliğini ziyaret etti.

Devlet, üreticilerin elindeki tüm fındığı satın alacak

Kente gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Fakıbaba, bir gazetecinin, "Fındık fiyatlarıyla ilgili tartışmalar var, pazartesi yürüyüş yapılacağı söyleniyor, bu konudaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?" şeklindeki sorusu üzerine, üreticiye gönül vermiş bir hükümetin bakanları olduklarını vurguladı.

Devlet, üreticilerin elindeki tüm fındığı satın alacak VİDEO

Bazı bakanlar ile Giresun'da açılışa katıldıklarını anımsatan Fakıbaba, "O zaman orada fiyatları açıkladık. Biz bu fiyatları açıklamadan önce o bölgenin milletvekilleriyle, sivil toplum örgütleriyle, üretici ve sanayicileriyle görüştük. Bize söyledikleri olay şuydu, geçen sene rekolte 420 tondu ancak bu sene önce 705 ton olarak hesapladık ama sonradan güneş yanığı ve külleme dolayısıyla bu rekolteyi 675 ton olarak revize ettik. Yani 420 tondan 675 tona çıkmasına rağmen fiyatlarda bir eksiltme yapmadık. Ayrıca hükümetimiz, bunu hiç kimse söylemiyor, alan bazında desteklemeyle fındığa gram başına 1,5 ile 2 lira civarında ayrı bir destekleme vermiştir." diye konuştu.

"ŞİMDİ 7'YE ÇIKARDIK"

"Bunu kimse söylemiyor ama alan bazında destekleme ile, fındığın gram başına 1.5 ile 2 Türk Lirası arasında ayrı bir destekleme verilmiştir. Biz Giresun'da fiyatlarımızı açıkladık. Bu kadar rekolte yükselmesine rağmen üreticiyi fırsatçıların eline bırakmayacağımızı söyledik. TMO'nun, elinde kalan malları alacağını bildirdik. Ama buna rağmen üretici arkadaşlarımızın mallarını ellerinden galyan ile alanlar, fırsatçılar var. Malesef, bunu üzülerek görüyorum, fırsatçılara hiçbir zaman fırsat vermeyeceğiz. Çürük oranı yüzde 3'ten 5'e çıkardık. O zaman çatlak oranı 2'ydi onu 5'e çıkardık. Şimdi 7'ye çıkardık."

Devlet, üreticilerin elindeki tüm fındığı satın alacak

"FINDIK ÜRETİCİSİNE 40 MİLYON ÖDEME YAPACAĞIZ"

Fakıbaba ayrıca, "Ödeme süresi 15 gündü şimdi 1 haftaya indirdik. Hiç paniğe gerek yok biz bütün mallarınızı alacağız ve salı günü bütün ödemeleri yapacağız. Fındık üreticicisine 40 milyon lira ödeme yapacağız. Fırsatçılara hiç fırsat bırakmayacağız. Demokratik bir ülkede yaşıyoruz. Enerjilerini boşa sarfetmesinler. Enerjilerini iyi değerlendirsinler. Biz üreticilerin yanındayız. Fırsatçılara hiçbir zaman meydan vermeyeceğiz. Üreticilerimiz rahat olsunlar, ellerinde kalan bütün malları biz alacağız." dedi.