Petrol
93.43
1.78%
Euro
18.3868
-0.86%
Dolar
18.5766
0.03%
Altın
1.024
-0.53%
Borsa
3484
0.00%
Bitcoin
378.925
0.78%
16ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 16 C

  Dünya Bankası'ndan AB'ye kötü haber

  Burns: Kriz gittikçe kötüleşecek.
  • 26.06.2012 - 21:55
  Dünya Bankası'ndan AB'ye kötü haber

  Dünya Bankası ndan AB ye kötü haber #1

  Dünya Bankası tarafından hazırlanan ''Küresel Ekonomik Görünüm 2012 Kırılgan Dünyada Büyümeyi Yönetmek'' raporunun sunumu için Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'nda (TEPAV) gerçekleştirilen toplantıda konuşan Dünya Bankası Kalkınma Ekonomisi Grubu Müdürü Andrew Burns, 2012'nin ilk 4 ayında neredeyse tüm dünyada ekonomik aktivitelerin çok güçlü olduğunu bildirdi.

  Mayıs ayından itibaren ise bu güçlü aktivitelerin yönünün aşağıya doğru dönmeye başladığını belirten Burns, Avro Bölgesi'ndeki sıkıntıların devam ettiğini, bunun da büyümeyi olumsuz etkilediğini ifade etti.

  Gelişmekte olan ülkelerin 2008-2009 küresel ekonomik krizinden toparlanarak çıktıklarını vurgulayan Burns, şunları kaydetti:

  ''Bu ülkeler, yapısal reformlara odaklanarak, orta ve uzun vadede sürdürülebilir büyümeyi yakalamayı hedeflemelidir. En temel öngörümüz değil ama Avrupa'daki kriz muhtemelen gittikçe kötüleşecek, çok daha ağır bir krize dönüşebilecek. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin buna hazırlıklı olmaları gerekiyor. 'Nasıl daha dengeli politikalar üretebiliriz? ve nasıl 2008-2009'da olduğu gibi tamponlar oluşturarak kendimizi koruyabiliriz?' Bunlara odaklanmalılar.''

  Geçen yıl şirketlerin yatırım yapma konusunda daha istekli olduklarını, ancak özellikle bu yılın mayıs ayından itibaren bu isteğin kaybolmaya başladığını vurgulayan Burns, bunun da büyümenin yavaşlayacağını bir göstergesi olduğunu söyledi.

  TÜRKİYE KENDİNİ TOPARLAMIŞ DURUMDA

  Burns, bu yıl, geçen yılki gibi yüksek büyüme rakamlarının yakalanamayacağını savunarak, 2012'de gelişmekte olan ülkelerin yüzde 5,3, gelişmiş ülkelerin yüzde 1,4 büyüyeceğini, Avro Bölgesi'nin ise yüzde 0,3 oranında küçüleceğini tahmin ettiklerini bildirdi.

  Türkiye'nin ise daha istikrarsız bir büyüme performansı sergilediğini dile getiren Burns, buna karşılık Türkiye'de önümüzdeki dönemde yine dünyaya göre güçlü büyümelerin olabileceğini kaydetti.

  Andrew Burns, 2013-2014 yıllarında ise Doğu Asya, Pasifik ülkeleri, Latin Amerika'da Güney Asya ve sahra altı Afrika'da az bir büyümenin olacağını, Avrupa'da ve Orta Asya'da ise krizden çok fazla etkilendikleri için toparlanmaların da daha hızlı olacağını ifade etti.

  Türkiye'nin ise ''toparlanmış'' ülkeler arasında gösterilebileceğini dile getiren Burns, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da da siyasi krizlerin sona ermesi halinde ciddi sıçrayışların yaşanabileceğini belirtti.

  ÜLKELERİN ZIRHLARI AZALDI

  Önümüzdeki dönemde özellikle kısa vadeli borç oranı yüksek olan ülkelerin istikrarsızlığının daha fazla olacağını belirten Burns, işçi dövizlerine bağımlı olan ülkelerin ve turizm ülkelerinin de yaşanacak bir krizde en büyük riski taşıyacak ülkeler olduğunu vurguladı.

  Burns, yeni bir ekonomik kriz yaşanırsa gelişmekte olan ülkelerin bundan, gelişmekte olan ülkelerden daha fazla etkileneceğini vurgulayarak, ''Böyle bir kriz kesinlikle daha zor olacak. Çünkü tüm ülkelerin ellerindeki zırhları artık daha az. 2007-2008'de ülkelerin krizle mücadele etmek için ellerinde daha fazla zırh vardı'' diye konuştu.


  Görüş Bildir