Dolar
6.8203
0.1262%
Euro
7.566
0.2477%
Altın
1729.32
0.6307%
Borsa
105520.47
0.1525%
G. Altın
379.237
0.7462%
Bitcoin
64237.86
0.2809%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C

  Dünyanın bor ihtiyacını Türkiye karşılıyor

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, dünyanın bor ihtiyacının yarısından fazlasını Türkiye'nin karşıladığını belirtti.
  • AA
  • 26.10.2015 - 15:19

  Dünyanın bor ihtiyacını Türkiye karşılıyor

  bor

  Acıgöl ilçesindeki Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Boren Bor Optik'i ziyaret eden Alaboyun, yetkililerden fabrika hakkında bilgi aldı.

  Alaboyun, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, bor madeninin birçok alanda kullanıldığını, bunların arasında cam malzemelerin öne çıktığını söyledi.

  STRATEJİK ÖNEMLİ DAHA KIYMETLİ

  Bor madeni hakkında bilgiler veren Alaboyun, "Dünyada kullanılan bor miktarı 2 milyon ton. Türkiye, bu oranın yaklaşık yüzde 70'ini üretiyor. Parasal olarak da yarıdan fazlasını Türkiye karşılıyor ama stratejik önemi daha kıymetli" ifadesini kullandı.

  BOR'DAN ELEKTRİK ÜRETİYORUZ

  Bor madeninin füzelerin katı yakıtlarında da kullanıldığını ifade eden Alaboyun, "Füzenin daha hızlı ve daha yükseğe çıkmasını sağlayabiliyor. O konuda da arkadaşlarımız Bor Enstitüsü olarak çalışıyorlar. Biz bor hidrüründen, hücreselleri sayesinde elektrik üretiyoruz pil olarak. Hatta küçük bir İHA'mızı da onunla birlikte uçurduk. Böylece İHA'mızın 4 saat daha fazla havada kalmasını sağladık. Çalışmalar da devam ediyor" diye konuştu.

  ZIRHIN YAPILIŞINDA DA KULLANILIYOR

  Tesisin kendi çapında ilk olma özelliği taşıdığını vurgulayan Alaboyun, şunları kaydetti: "Tamamen kendi imkanlarıyla teknolojisini geliştirmiş. Dünyada pek fazla göz önünde tutulmuyor. Bizler de bu ziyaretlerle halkımıza Türkiye'de de güzel şeyler oluyor mesajını vermek istiyoruz. Bor karbür, bor ile karbonun birleşmesinden oluşan elmastan sonra 3'üncü sertlikteki malzemelerden birisi. Dolayısıyla bu malzemeyi her şey kırıp kesemez. Geçtiğimiz günlerde başka bir ilimizde zırh üretimi yapılan fabrikayı gezmiştik. Zırhın yapılışında kullanılan malzeme bor madenidir. Çok sert malzemeden oluştuğu için delici ve kesici uçlara karşı dayanıklı bir malzemedir. Bu kapsamda buradaki teknolojinin gelişmesi için bakanlık olarak ve Bor Enstitüsü olarak desteğimiz devam edecek." diye konuştu.

  Görüş Bildir