Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
436.705
-1.22%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  Ege iş dünyasından Biden'ın 'soykırım' nitelemesine tepki

  İş dünyası örgütlerinden Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesine tepki açıklamalarını art arda geldi
  • AA
  • 25.04.2021 - 16:43
  • Güncelleme : 25.04.2021 - 17:25
  Ege iş dünyasından Biden'ın 'soykırım' nitelemesine tepki

  ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesine tepki olarak Ege Bölgesi iş dünyası temsilcileri de görüşlerini aktardı.

  Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, "Siyasi çıkar peşinde olan devletler öncelikle kendi tarihleriyle yüzleşmelidirler." dedi.

  “TARİHİ GERÇEKLERLE BAĞDAŞMAYAN, HUKUKİ TEMELDEN YOKSUN AÇIKLAMALAR”

  Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Biden'in tarihi gerçeklerle bağdaşmayan, hukuki temelden yoksun açıklamalarının, Türkiye ile ABD arasında belirlenen büyük hedeflerin gerçekleşmesinin ötelenmesine yol açabileceğini belirtti.

  “ABD ÖNCE KENDİ TARİHİNE BAKSIN"

  "ABD önce kendi tarihine baksın." ifadesini kullanan Eskinazi, Türkiye'nin 1981'de bu süreçten zarar görmediği gibi bu sefer de zarar görmeyeceğini vurguladı.

  Jak Eskinazi

  “SOYKIRIM İDDİASI, BİR İFTİRA”

  Eskinazi, ihracatçılar olarak tarihi olayların tarihçilerin değerlendirmesine bırakılmasını düşündüklerini belirterek, "Soykırım iddiası, aziz milletimize atılmış büyük bir iftiradır." değerlendirmesinde bulundu.

  “ATATÜRK'ÜN ‘YURTTA SULH, CİHANDA SULH’ İLKESİ”

  Türkiye'nin, kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün "Yurtta sulh, cihanda sulh" ilkesiyle hareket ettiğini bildiren Eskinazi, şunları kaydetti:

  "Siyasi çıkar peşinde olan devletler öncelikle kendi tarihleriyle yüzleşmelidirler. Camdan evi olanlar komşusunun camına taş atarken bir değil iki kez düşünmeliler."

  "BÜYÜK BİR TALİHSİZLİK"

  Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karabağlı da Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesinin büyük bir talihsizlik olduğunu belirtti.

  Tehcir sırasında ve sonrasında meydana gelen, sonuçları üzücü olayların soykırım olarak nitelendirilmesinin tarihi gerçeklerle örtüşmediğini ifade eden Karabağlı, tarihi olaylar hakkında siyasetçilerin değil, tarihçilerin ve araştırmacıların gerçekleri gün yüzüne çıkarması gerektiğini vurguladı.

  "TARİHİ VE HUKUKİ KIYMETİ YOK"

  Biden'ın söyleminin tarihi ve hukuki kıymetinin bulunmadığını, sadece siyasi bir söylem olduğunu belirten Karabağlı, şu ifadeleri kullandı:

  "Tarihsel olayların günümüzün siyasi koşullarına göre yeniden gündeme getirilmesi, olaylardan etkilenmiş halklara da saygılı bir tutum değildir. Bu konulardaki siyasi çıkışlar konunun sağlıklı bir zeminde ele alınmasını zorlaştırmakta ve konuların çarpıtılmasına yol açmaktadır. Toplumlar arasındaki uzlaşıya darbe vuran soykırım açıklaması, bölgede ortaya çıkan iş birliği imkanlarına ciddi şekilde zarar vermektedir. ABD Başkanını bu vahim hatasını düzeltmeye, tarihten düşmanlık çıkarmaya çalışan bazı çevrelere hizmet etmek yerine, dostluk içinde yaşayan Türk ve Ermeni halkları arasında diyalog ortamının geliştirilmesine ve bölgedeki barış vizyonuna katkıda bulunulmasına yönelik çabaları desteklemeye davet ediyoruz."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir