Euro
10.3621
0.42%
Dolar
8.8662
0.55%
Altın
496.53
0.07%
Borsa
1.385
-0.47%
Bitcoin
372.083
-4.31%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C

  Egemen Bağış: Türkiye AB için bir fırsat

  AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'nin Avrupa'nın en hızlı büyüyen ekonomisi durumuna geldiğini söyledi.
  • 15.10.2012 - 21:02
  Egemen Bağış: Türkiye AB için bir fırsat

  Egemen Bağış: Türkiye AB için bir fırsat #1

  Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'nin Avrupa'nın en hızlı büyüyen ekonomisi durumuna geldiğine işaret ederek, ''Bugün AB için bir Türk sorunu değil Türk fırsatı var. Türkiye AB için bir fırsat'' dedi.

  Bağış, Lefke Avrupa Üniversitesi Rauf Denktaş Eğitim Kompleksi'nde ''Fatin Rüştü Zorlu AB ve Kıbrıs'' konulu konferans verdi.

  Konferansına Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın selamlarını ileterek başlayan Bağış, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin asla yalnız kalmayacağını Türkiye'nin tüm imkanları ve kaynaklarıyla arkasında olduğunu bildirdi.

  Türkiye'de 1957-1960 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı görevinde bulunan ve 1961 yılında o dönemin başbakanı Demokrat Parti Genel Başkanı Adnan Menderes ile idam edilen eski Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu'nun Türkiye ve Kıbrıs Türklerine katkılarını anlatan Bağış, Zorlu'nun Kıbrıs Türkleri ve Türkiye'nin Kıbrıs davasına büyük emeği geçen bir kişi olduğunu kaydetti.

  Bağış, ''Bu adada yıllardır huzur içerisinde bayraklarımızın dalgalanmasında onun emeği var'' dedi.

  Zorlu'nun dışişleri bakanlığı döneminde Türkiye'yi Kıbrıs'ın garantör ülkesi yaptığını, Kıbrıslı Türklere destek olmak için her imkanı kullandığını ve Türkiye'nin AB sürecini başlattığını belirten Bağış, Zorlu'nun anısının unutulduğunu ve ihmal edildiğini ifade etti.

  "FİTNE SOKMAYA ÇALIŞAN ZİHNİYET"

  Bağış, değerli bir devlet adamı olan Zorlu'nun, dönemin Başbakanı Menderes ve bir arkadaşlarıyla asılmasını sağlayan zihniyetin, bugün de Türkiye ile KKTC arasına fitne sokmaya çalıştığını belirterek, ''Biz yıllardır bu zihniyetle mücadele ediyoruz'' dedi.

  10 yıl içinde KKTC'nin nereden nereye geldiğinin değerlendirmesini KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün ile yaptıklarını ve göğüslerinin kabardığını kaydeden Egemen Bağış, geçen 10 yıllık dönemde salonda bulunan Tahsin Ertuğruloğlu, Turgay Avcı ve Hüseyin Özgürgün'ün dışişleri bakanlığı görevlerinde bulunduğunu, işbirliği içerisinde KKTC'yi uluslararası platformlarda yükseğe taşıdıklarını anlattı.

  AK Parti'nin iktidarda olduğu dönemde Türkiye'nin KKTC'ye hiç ayırmadığı kadar kaynak ve zaman ayırdığını vurgulayan Bağış, ''Çünkü Türkiye'nin başında Kıbrıs davasını kendi davası olarak gören Başbakan Recep Tayyip Erdoğan var'' diye konuştu.

  3 YILDA YÜZDE 10 BÜYÜME

  KKTC'de son üç yılda yüzde 10 büyüyen ekonominin Rum yönetimine net bir cevap verdiğini kaydeden Egemen Bağış, yatırımların, yolların, hastanelerin, turistik tesislerin ve öğrenci sayısının arttığını belirtti.

  Bağış, ''Her açıdan yükselen cezbeden bir ülke haline geldik. Bunun başlangıcını yapan Fatin Rüştü Zorlu'dur'' ifadesini kullandı.

  ''Her daim yeni projeler üreten bir beyindi'' diyen Bağış, dünyaca ünlü gazetelerin Zorlu'yu ''Türkiye Cumhuriyeti'nin yetiştirdiği en iyi Dışişleri Bakanı'' ve ''En zeki Dışişleri Bakanı'' ilan ettiğine dikkati çekti.

  15 Temmuz 1959'da Yunanistan;ın o zamanki adı Avrupa Ekonomik Topluluğu olan (AET) AB'ye üyelik başvurusunda bulunduğunu, 31 Temmuz 1959'da da Fatin Rüştü Zorlu'nun dışişleri bakanı olarak Türkiye'nin başvurusunu yaparak karşı adım attığını anlatan Bağış, bunların Zorlu'nun ne kadar vizyonu bulunduğunun kanıtları olduğunu aktardı.

  Türkiye ile Yunanistan;ın bugün kıyaslanamayacak bir durumda olduğunu, Türkiye'nın Avrupa'nın en hızlı büyüyen ekonomisi durumuna geldiğine işaret eden Bağış, ''Bugün AB için bir Türk sorunu değil Türk fırsatı var. Türkiye AB için bir fırsat'' değerlendirmesinde bulundu.

  "TÜRKİYE KKTC'Yİ BIRAKMAYACAK"

  Bağış, sürece dikkati çekerek, ''İşte o gün bugün Kıbrıs bizim milli davamız. Türkiye hiçbir zaman KKTC'yi yalnız bırakmadı bırakmayacak. Herkes bunu iyi anlasın'' ifadesini kullandı.

  ''Kıbrıs davası Fatin Rüştü Zorlu;nun bize emaneti. Ne AB için Kıbrıs;tan, ne de Kıbrıs için AB'dan vazgeçmeyiz. Bizim hukuki, etik ve ahlaki haklarımız var. AK Parti 10 yıllık dönemde Kıbrıs'tan tek bir Türk askeri çekmedi. Tek bir taşını vermedi'' diyen Bağış, KKTC'de uygulanan ekonomik programın meyvelerini vermeye başladığını ancak bunun vatandaşların cebine yansımasının zaman alacağını belirtti.

  ''AB üyesi ülkelerde kriz yaşanırken, Rum yönetiminde kredi arayışı sürerken, Başbakan İrsen Küçük ile yürüttükleri ekonomik programda başarı elde edildiğini'' ifade eden Bağış, Kıbrıs müzakerelerini yürüten Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve ekonomik mücadeleyi sürdüren Başbakan İrsen Küçük'ün arkasında her zaman durduklarını ve durmaya da devam edeceklerini söyledi.

  ''Kıbrıs sıkıntıdayken Türkiye mutlu olamaz. Türkiye sıkıntıdayken de Kıbrıs mutlu olamaz'' diye konuşan Bağış, bundan sonraki süreçlerde de birlikte hareket edileceğini kaydetti.

  Bağış, ''Biz buraya Yavruvatan muamelesi yapmıyoruz. Devleti güçlendirmeye çalışıyoruz'' dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir