Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
360.468
2.52%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  Ekonomi Bakanı Zeybekci: Loto tahmincisi gibi

  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci,'En kırılgan ülke Türkiye'diyen Fed'i 'Loto tahmincisi gibi' öngörüde bulunmakla eleştirdi.
  • 14.02.2014 - 10:59
  Ekonomi Bakanı Zeybekci: Loto tahmincisi gibi

   

  Ekonomi Bakanı Zeybekci: Loto tahmincisi gibi #1

  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci; ABD Merkez Bankası'nın (FED) gelişmekte olan 15 ülkeye yönelik analizinde Türkiye'yi ekonomisi en kırılgan ülke olarak değerlendirilmesini eleştirdi.

  'EKONOMİNİN GENELİNE BAKMAK LAZIM'

  Bakan Zeybekci,  yaptığı açıklamasında, "Türk ekonomisi anlamında bir loto tahmincisi gibi kur, faiz, enflasyon, cari açık diye bu rakamlara bakmaktansa ekonomisinin geneline bakmak lazım. Genele bakıldığında Türk ekonomisi, bütün göstergelerinde önümüzdeki süreçte çok daha olumlu hale geleceği sağlıklı bir yapıya sahiptir" dedi.

  FED İLE STANDARD AND POOR'S'UN AÇIKLAMALARI PARALEL

  Zeybekci, Fed'in yaptığı açıklamanın, geçtiğimiz günlerde Standard and Poor's'un yaptığı açıklamaya paralel olduğunu ifade etti. "Türkiye olarak sanıyorum 5 kriterde yapılan bir değerlendirme var" diyen Zeybekci, yapılan değerlendirmelerden birinin cari açıkla ilgili olduğunu belirtti.

  'TÜRKİYE EN KIRILGAN ÜLKE DEĞİL'

  Bakan Zeybekci, "Türkiye, cari açık dışındaki değerlendirmelerde diğer gelişmekte olan ülkelerle aynı sonuçları gösterirken, cari açıkla ilgili son aylarda bazı rakamlardan dolayı açık veriyor. Dış ticaret açığı olarak algılanmaması gereken altın ithalatı var. Bu alanda şu anda yüzde 7'nin üzerinde, yüzde 8'e yakın bir dış ticaret açığı görüntüsü var. Altın hariç bu dış ticaret açığı, yüzde 6 civarındadır. Bu rakam dikkate alındığında, Türkiye ekonomisi açısından diğer kırılgan ülkelerde en kırılgan ülke grubunda değil, ortalama ülkeler grubundadır. Kaldı ki son bir yıllık sürece baktığımızda gerek faiz oranlarında gerekse Türk lirası değerinde Türkiye, bu 15 gelişmekte olan ülkenin içinde ayrışarak da iyi bir performans göstermiştir." açıklamasında bulundu.

   Türk lirasında yüzde 30 civarında değer kaybının son 13 ayda yaşandığına dikkati çeken Zeybekci, bunun yüzde 14'ünün 17 Aralık öncesinde yaşandığını, bu tarihten sonraki değer kaybının ise yüzde 16 civarında olduğunu kaydetti.

  ‘KIYASLANMAYACAK ÖZELLİKLER VAR’

  Dövizde yaşanan artışın geçici olduğunu dile getiren Zeybekci,Türkiye'nin diğer ülkelerle kıyaslanmayacak özelliklerinin bulunduğunu vurguladı. Zeybekci,  "Türkiye'nin yüzde 12,5 tasarruf oranlarıyla geçtiğimiz kalkınma performanslarını beklemek, pek matematik kurallarına uymamaktadır. Türkiye'nin tahmin edilemeyen bir şekilde kayda geçirilemeyen bir ekonomisi de var. Bu ekonomiyi her ne kadar istemesek de her ne kadar tasvip etmesek de Türkiye için bir ayrı güç kaynağıdır. Onun için Türk ekonomisi anlamında bir loto tahmincisi gibi kur, faiz, enflasyon, cari açık diye bu rakamlara bakmaktansa ekonominin geneline bakmak lazım. Genele bakıldığında Türk ekonomisi, bütün göstergelerinde, önümüzdeki süreçte çok daha olumlu hale geleceği sağlıklı bir yapıya sahiptir. Önümüzdeki günlerde çok daha güzel sonuçlar olacak. Biz bunu son 1,5 aydır söylüyoruz. Bu hengame içinden bir kriz çıkmaz ve çıkmayacaktır. Önümüzdeki dönemde Türk ekonomisi ayrışarak 2023 hedeflerine doğru sağlıklı bir şekilde yoluna devam edecektir.” dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir