Dolar
8.3292
0.4934%
Euro
9.7227
0.4317%
Altın
1872
0.2211%
Borsa
1111.09
-1.4108%
G. Altın
501.939
0.9157%
Bitcoin
111869.36
-0.6666%
16ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 16 C

  Ekonomik krizdeki İran, Irak'taki 5 milyar doların peşine düştü

  İran, ekonomik krizi aşmak için daha önce kurduğu ticari ilişkilerden kalan ya da bloke edildiği için alamadığı ödemeleri tahsil etmeye çalışıyor.
  • AA
  • 14.10.2020 - 17:13
  Ekonomik krizdeki İran, Irak'taki 5 milyar doların peşine düştü

  İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmet, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından İran'ın yurt dışında bloke edilen parasıyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

  İran'ın parasının bloke edildiği ülkelerle müzakerelerin sürdüğünü aktaran Himmeti, "Irak'a yaptığımız son ziyaret başarılı geçti. Irak'taki 5 milyar dolardan fazla mali kaynağımızı kullanabileceğimizi ümit ediyorum." ifadelerini kullandı.

  "İRAN'IN ON MİLYARLARCA DOLARI ÜLKE DIŞINDA BLOKE EDİLDİ"

  ABD Başkanı Donald Trump'ın son günlerde İran'a yönelik baskıyı artırdığını hatırlatan Himmeti, "Mali kaynaklarına yönelik kısıtlamalar nedeniyle İran'ın on milyarlarca doları ülke dışında bloke edildi. İran ile çok iyi ilişkilere sahip ülkeler bile ABD yaptırımları nedeniyle mali kaynaklarımızdan yararlanmamıza izin vermedi." diye konuştu.

  “İRAN’IN EKONOMİSİNİ KORONAVİRÜS VE ABD YAPTIRIMLARI YIKIYOR”

  Döviz kurundaki artışa da değinen Himmeti, koronavirüs salgını ve ABD'nin devam eden yaptırımları dolayısıyla piyasanın "karmaşık bir hale düştüğünü" ve bunun da toplumda olumsuz beklentilere yol açtığını sözlerine ekledi.

  Himmeti, 12 Ekim'de Iraklı mevkidaşı Mustafa Galib ve Irak Ticaret Bankası Başkanı Salim Cevad Abdulhadi el-Çelebi ile yaptığı görüşmelerin ardından "İran Merkez Bankası'yla Irak Ticaret Bankası arasında, ülkemizin mali kaynaklarının serbest bırakılması konusunda anlaşmaya varıldı." açıklamasında bulunmuştu.

  Ekonomik krizdeki İran, Irak taki 5 milyar doların peşine düştü #1

  ABD'NİN İRAN'A YÖNELİK YAPTIRIMLARINI HATIRLAYALIM:

  ABD Başkanı Trump, 8 Mayıs 2018'de nükleer anlaşmadan çekildiğini duyurmuş ve İran'ın ABD dolarına erişimini, devlet tahvili satmasını, altın ve diğer değerli madenler ile çelik, alüminyum, kömür gibi metallerle ticaret yapmasını ve yolcu uçağı ya da parçalarını ithal etmesini engelleyen yaptırım paketini 3 ay sonra resmen hayata geçirmişti.

  ABD'nin İran'a yönelik ikinci yaptırım paketi, 180 günlük sürenin dolmasının ardından 5 Kasım 2018'de devreye girmişti.

  Buna göre İran Ulusal Petrol Şirketi, İran Petrol Ticaret Şirketi ve Ulusal Tanker Şirketine uluslararası kısıtlamalar getirilirken, ekonomisi büyük ölçüde petrole dayalı İran'dan petrol ve ürünlerinin satışına yaptırımlar uygulanmıştı.

  ABD’NİN YAPTIRIM KARARLARI İRAN’I YALNIZLAŞTIRDI

  ABD’nin yaptırım kararları İran’la ticari ilişkisi olan tüm ülkelerin ticaretini engellemesi ile sonuçlandı. Bu ülkelerin arasında İran’ın sınır komşuları ve Türkiye de var. İran’ın, bir anda ihracatı durdu, dış satım yapamaz hale geldi. Bu da para biriminin değer kaybetmesine yol açtı.

  Görüş Bildir