Euro
10.0033
0.19%
Dolar
8.3235
0.22%
Altın
478.13
0.34%
Borsa
1.345
1.1%
Bitcoin
405.999
-8.86%
10ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 10 C

  Elinde altını olanlar dikkat

  Ünlü yatırımcı Soros, elinde altını olan yatırımcıları uyardı.
  • 09.04.2013 - 08:04
  Elinde altını olanlar dikkat

  Elinde altını olanlar dikkat #1

  5 Eylül 2011'de 1.922 dolarla tarihi seviyesini gören altının onsunun tekrar zirveye ulaşıp ulaşmayacağı merak ediliyor. Global ekonomilere son dönemde güven duyulması altın fiyatlarının yönünü aşağı çevirmiş durumda. Öte yandan, fiziksel talep de zayıf. Yatırımcılar, hisse ve dolara yöneliyor. Bu nedenle altın fiyatları da değer kaybediyor.

  ALTINDAKİ DÜŞÜŞÜN NEDENİ?

  Ünlü yatırımcı George Soros, euro krizi sırasında altının güvenli liman olma özelliğinin "yok olduğunu" savundu. Hong Kong'daki 'South China Morning Post' gazetesine bir röportaj veren Soros, "Altının en güvenli liman olması gerekirdi. Ancak geçtiğimiz sene euro para birimi çökmeye yaklaşınca altın da düştü, çünkü insanlar bir şey satmaları gerektiğinde altın sattılar. Böylece altın da bütün diğer yatırım araçlarıyla birlikte değer kaybetti" dedi.

  ALTIN ARTIK GÜVENLİ LİMAN DEĞİL

  Soros, "Altının güvenli liman özelliği yok oldu. Altının güvenilir olmadığı kanıtlandı. Bu hayal kırıklığı nedeniyle de insanlar ellerindeki altın yatırımlarını azaltıyorlar" diye konuştu.

  "ALTIN ALAMAYA DEVAM EDECEĞİM"

  Her şeye rağmen merkez bankalarının altın almaya devam edeceğini belirten George Soros şöyle devam etti: "Bu yüzden de altının düşmesini beklemiyorum. Bir kriz beklentisi olduğu anda altın fiyatlarında sıçramalar gerçekleşiyor. Altın bu nedenle günlük işlemlerde dalgalanma görebilir. Uzun dönem içinse geçerli bir trend yok."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir