Petrol
110.98
0.18%
Euro
17.2263
1.12%
Dolar
16.0798
0.97%
Altın
961.18
1.31%
Borsa
2387
0.25%
Bitcoin
473.862
-2.00%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  Elmanın fiyatı iki katına çıktı

  Elma fiyatlarının geçen yıl ucuz olmasının ardından bu yıl meydana gelen aşırı don ve kuraklık nedeniyle hasadın bir hayli düşük olması fiyatları arttırdı.
  • 09.10.2014 - 14:44
  Elmanın fiyatı iki katına çıktı

  Elmanın fiyatı iki katına çıktı #1

  Mart ayı sonunda meydana gelen don felaketi, elma üretimini  olumsuz etkilemişti.Türkiye'nin her bölgesinde yetişen elma, tüketicinin cebini yakarken  üreticinin yüzünü güldürüyor. Geçen yıl bu mevsimde İzmir'deki market ve manavlarda 1-1.5 lira olan elma, bu yıl 3.5-4 liradan satılıyor. Aynı dönemde soğuk hava depolarından kilogramı 60-80 kuruştan çıkan elma, bu yıl bahçede 1.3 ile 1.5 lira arasında alıcı buluyor.

  REKOLTE DÜŞÜKLÜĞÜ VE İHRACAT ETKİLEDİ

  Ülke rekoltesinin 5'te 1'e yakın düşük olacağının öngörülmesi ve son yıllarda artan ihracat, iç piyasada elma fiyatlarını artırdı. Türkiye'nin üretim merkezlerinden olan Isparta bölgesinde geçen yıl soğuk hava depolarından 60-80 kuruşa çıkan bodur elma, bu yıl 1.3-1.5 liradan tarlada alıcı buluyor. Üretim merkezi olarak bilinen Amasya'da ise üretim mart ayı sonunda yaşanan don olayından etkilendi.

  Geçen yıl Türkiye genelinde rekoltenin yüksek olması sebebiyle hasat döneminde fiyatların düşük olduğunu kaydeden Isparta Ziraat Odası Başkanı Bayram Kutlu, ihracat artışıyla daha sonra fiyatların toparlandığına işaret etti. Isparta'nın yıllık 610 bin tonun üzerindeki üretimiyle Türkiye rekoltesinin yüzde 22'sini karşıladığını anlatan Kutlu, kendi bölgelerinde verim ile ilgili bir sıkıntının olmadığını, ürünün kaliteli olduğunu vurguladı. Bu yılki fiyatların üreticinin yüzünü güldürdüğünü dile getiren Bayram Kutlu, şunları söyledi:"Elmaya talep bu yıl çok iyi. Alıcılar bahçede satın alıyor. Ağaçtaki ürün 1.3 liradan satılıyor. Talep böyle devam ederse fiyat artışı devam eder. Bazı ilçelerde fiyat 1.3 lirayı geçti. Geçen yıl 60 kuruştu. Üretici bu yıl para kazanacak. Elma para ediyor ama tüketiciye bu fiyatlar ağır geliyor."

  Tüccar depoluyor

  Bahçeden alım yapanların büyük bölümünün tüccar olduğunu ifade eden Kutlu, tüccarın alım yaptığı ürünün büyük bölümünü fiyat artar beklentisiyle depolara kaldırdığını söyledi. Üreticinin de hemen satma yerine depoya almayı tercih ettiğini kaydeden Kutlu, ihracatın geçen yıl gibi yüksek olması durumunda fiyatların daha da yükseleceğine işaret etti. Kutlu, geçen yıl Eğirdir ilçesinden ihracata ürün taşımak için kamyonların sıra beklediğini dile getirdi.

  Amasya'da rekolte 3'te 1 oranında düştü

  Elma üretiminde önemli merkezlerden biri olan Amasya'da ise üretim olumsuz hava koşullarından etkilendi. Amasya Tarım İl Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgilere göre, 30-35 bin ton olan il genelindeki üretim miktarı bu yıl 10-12 bin ton civarında olacağı öngörülüyor.
  Amasya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baş, 30 Mart'ta meydana gelen don olayının bazı bölgelerde yüzde 100, bazı yerlerde ise yüzde 90 oranında ürün kaybına yol açtığını söyledi. Baş, mayıs ayında meydana gelen dolu yağışının da meyvenin olduğu bahçelerde ürünün kalitesini olumsuz etkilediğini ifade etti.

  ELMA İHRACATINDA ARTIŞ

  Türkiye'nin elma ihracatında hızlı bir artış yaşanıyor. Geçen yıl 42 bin 568 ton olan elma ihracatı, bu yılın 1 Ocak-30 Eylül döneminde 96 bin 897 tona çıktı. Elma ihracatında 55 bin 891 ton ile Irak ilk sırada bulunuyor. Irak'ı 18 bin ton ile Mısır, 13 bin ton ile Suriye izliyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Hindistan diğer büyük alıcı ülke olurken, geçen yıl Türkiye'den elma ithal eden Almanya ve Fransa, 2014 yılında alım yapmadı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir