Petrol
98.31
0.93%
Euro
18.5712
0.85%
Dolar
17.9617
0.52%
Altın
1.034
0.43%
Borsa
2862
1.14%
Bitcoin
440.674
5.23%
24ºC
İstanbul
Bulutlu 24 C

  Emekliyi hayal kırıklığına uğratan açıklama

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emeklilere promosyon ödemesinin mümkün olmadığını açıkladı.
  • 16.01.2012 - 12:53
  Emekliyi hayal kırıklığına uğratan açıklama

  Emekliyi hayal kırıklığına uğratan açıklama #1

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emeklilere promosyon ödemesinin mümkün olmadığını belirterek, imzalanan protokollerde emekli ve hak sahiplerine promosyon ödeneceğine dair bir hüküm bulunmadığını söyledi.

  YETKİ BANKALARDA

  CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin'in soru önergesini yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, şöyle dedi: "Sosyal Güvenlik Kurumunun yürürlükteki mevzuata göre bankaların emekli ve hak sahiplerine promosyon ödenmesi ile ilgili görevi bulunmadığından, talep edilen promosyon ödenmesinin tarafı değildir. Bu nedenle imzalanan protokollerde emekli ve hak sahiplerine promosyon ödeneceğine dair bir hüküm bulunmamaktadır. 5502 ve 5510 sayılı Kanun hükümleri gereği Sosyal Güvenlik Kurumunun asıl görevi sigortacılıktır. Emeklilere verilmesi talep edilen promosyon tutarının bankanın kaynağı olup, verilip verilmemesi ile ilgili kararın yürürlükteki mevzuata göre bankanın yetkisinde olması ve bankanın isteği dışında zorunlu olarak kurum tarafından ödenmesinin sağlanması mümkün bulunmamaktadır."

  Çalışma Bakanı, Sosyal Güvenlik Kurumu yetkililerinin, kurumun bankalar üzerinden yüksek miktarlarda işlem gerçekleştirdiğini, bu kadar yüksek tutarların bankacılık sistemi açısından muhakkak bir getirisinin bulunduğunu ifade ederek, emeklilere promosyon ödenmesi konusunun tekrar değerlendirilmesini talep ettiğini, ancak bir sonuç alınamadığını da işaret etti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir