En yüksek prim ödeyen 10 şirket

En yüksek prim ödeyen 10 şirket

Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında SGK Başkanlığı'nda verilen resepsiyonda konuşan SGK Başkanı Fatih Acar, sanayicilerin ve işadamlarının Türkiye'ye yatırım yaparak istihdama katkıda bulunduklarını söyledi.

2008 yılında sosyal güvenlik reformunu yaptıklarını ifade eden Acar, böylece nüfusun tamamının sosyal güvence kapsamına alındığını dile getirdi. 2008 yılında yaşanan olumsuzluklara rastlanmadığını anlatan Acar, emeklilerin aylıklarını almak için banka kapılarında beklerken hayatını kaybettiği günlerden, artık aylıklarını evlerinde aldıkları günlere gelindiğini kaydetti.

Günümüzde sadece TC kimlik numarası ile hastanelere başvurulabildiğine işaret eden Acar, bürokrasiyi ortadan kaldıran pek çok düzenlemeyi yaptıklarını belirtti.

Etkin ve verimli çalışan SGK'nın müşteri odaklı hizmet verdiğine dikkati çeken Acar, herkesin örnek aldığı bir SGK'yı hayata geçireceklerini söyledi.

Sosyal Güvenlik Haftası'nda düzenledikleri etkinliklerle sosyal güvenlik bilincini yerleştirmeyi ve kayıtdışı istihdam ile mücadele etmeyi hedeflediklerini anlatan Acar, bu kapsamda hazırlanan ''Yarışçı Çocuklar ve Güven'' isimli kitap ve çizgi film cd'lerinin yaklaşık 1 milyon 500 bin çocuğa dağıtılacağını ifade etti.

Son dönemde 1 milyon 100 bin kişinin kayıtdışı çalıştığının ve 71 bin işyerinin tescilsiz olduğunun tespit edildiğine dikkati çeken Acar, kayıtdışı ile mücadelenin önemini vurguladı.

Daha sonra, geçen yıl Türkiye genelinde en yüksek prim ödeyen ve prim borcu olmayan ilk 10 kurum ve kuruluşların temsilcilerine plaket verildi. Plaket verilen kurum ve kuruluşlar sırasıyla şöyle:

''Türk Hava Yolları, Türk Telekom, Arçelik, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları, BİM Birleşik Mağazalar, Denizbank, Migros, Ford Otomotiv, İskenderun Demir ve Çelik ve Tüpraş.''