Petrol
94.66
0.57%
Euro
18.2413
-0.72%
Dolar
17.9122
0.02%
Altın
1.022
-0.85%
Borsa
275
0.00%
Bitcoin
416.368
0.04%
29ºC
İstanbul
Çok bulutlu 29 C

  Enerji Bakanı'nın iki nokta için petrol talimatı

  Yıldız: İskenderun Körfezi'nde 1 arama kuyusu açılacak. KKTC'de de sondaj çalışmalarında derinlik 3 bin metreyi bulacak
  • 18.06.2012 - 10:50
  Enerji Bakanı'nın iki nokta için petrol talimatı

  Enerji Bakanı nın iki nokta için petrol talimatı #1

  DOĞU Akdeniz'de restleşmeye neden olan doğalgaz ve petrol aramaları konusunda Türkiye de atağa kalktı. Kıbrıs Rum Kesimi'nin, İsrail ve bazı uluslar arası petrol şirketlerinin de desteğiyle başlattığı sondaj çalışmalarına karşı kendi stratejisini devreye sokan Türkiye, araştırma yürüttüğü bölgelerde petrol varlığına işaret eden 'hidrokarbon' rezervlerine rastladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Antalya, Mersin ve İskenderun Körfezi açıklarında sondajlı arama çalışmalarının yoğunlaşacağını açıklarken, KKTC'nin deniz ve kara alanlarında, derinliği 3 bin metreyi bulan sondaj çalışmalarının başladığını vurguladı.

  ANTALYA'DA REZERV

  Bakan Yıldız, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart'ın soru önergesini yanıtlarken şu bilgileri verdi: 'Antalya Körfezi deniz alanlarında yer alan tuz üstü ve tuz altı yapıları, ciddi hidrokarbon rezervleri barındırıyor. Bu nedenle, bölgede en kısa sürede sondajlı arama faaliyetleri başlatılacak. Ayrıca bölgedeki sismik data yoğunluğunu derin deniz alanlarındaki tuz altı için yeni çalışma programları hazırlandı. '

  İSKENDERUN'DA SONDAJ BAŞLIYOR

  BAKAN Yıldız 'Mersin ve İskenderun Körfezlerinde TPAO'nun değerlendirme çalışmaları devam etmekte olup bu kapsamda 2012 yılında İskenderun Körfezi'nde en az bir arama kuyusu açılarak bölgede sondajlı arama faaliyetlerinin devam ettirilmesi planlanmaktadır. Bu bağlamda, Mersin-İskenderun basenleri deniz alanlarında 15 Ocak-5 Nisan 2012 tarihleri arasında farm-out çalışması gerçekleştirilmiştir. Söz konusu bu çalışmaya toplam 12 adet yerli ve yabancı petrol şirketi katılmıştır. Şirketlerin teknik değerlendirme çalışmaları ve sonrasında da basenlere yönelik teklifleri beklenmektedir' ifadelerini kullandı.

  KKTC AÇIKLARINDA MERAKLI BEKLEYİŞ

  TPAO ile KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanlığı arasında 'Petrol Sahası Hizmetleri ve Üretim Paylaşımı Sözleşmesi' imzalandı. Bu anlaşma ile 7'si deniz, 1 tanesi de kara alanında olmak üzere toplam 8 ruhsat TPAO'ya tahsis edildi. Bu kapsamda, derinliği 3 bin metre (artı/eksi 250) olacak şekilde Türkyurdu-1 Arama Kuyusu açılacak. TPAO, 2012-2015 yılları arasında 6 bin 700 km kare 3B ve 14 bin 530 km 2B sismik data toplamayı planlıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir