Petrol
91.8
0.12%
Euro
18.5474
0.00%
Dolar
18.5819
0.06%
Altın
1.029
-0.06%
Borsa
3458
0.00%
Bitcoin
379.470
3.67%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 15 C

  Evinizdeki para tuzakları fişler

  Fişten tamamen çıkartılmayan cihazlar, hane başına 50 ile 100 Euro arasında maliyete yol açıyor.
  • 13.05.2013 - 11:12
  Evinizdeki para tuzakları fişler

  Evinizdeki para tuzakları fişler #1

  Almanya´daki tüm evler dikkate alındığında enerji kaybının ekonomik bedeli 3,3 Milyar Avro´ya ulaşıyor.

  400 EURO'LUK TASARRUF EDİLEBİLİR

  Türkiye Araştırmalar Merkezi Vakfı´nın, Ecolog Enstitüsü ile birlikte yürüttüğü iklimi koruması projesi KLİMİG adına açıklama yapan proje yöneticisi Caner Aver, Türk tüketicileri, evlerdeki gereksiz enerji israfına karşı uyardı. Aver, tamamen kapatılmayıp, bekleme modunda (Stand-By) tutulan cihazların da enerji tükettiğine dikkat çekerek, bu şekilde kullanılmadan enerji harcayan cihazların aile bütçesine 100 Euro dolayında maliyet getirdiğini bildirdi. Diğer yandan uzmanların tavsiyelerine uyulursa dört kişilik hanelerde yıllık 400 Euro´ya kadar tasarruf rakamına ulaşılabiliyor.

  Elektronik cihazların ışıklarının yanıyor olmasının veya saat gibi sayaçlarının çalışmasının cihazın bekleme modunda olduğunu işaret ettiğini bildiren Aver, "sadece bu şekilde kapalı tutulan bir televizyon dahi 15 Euro´ya kadar masrafa yol açıyor" dedi.

  Federal Çevre Bakanlığı´nın yayınladığı sayılar da israfın boyutunu gözler önüne seriyor. Almanya´da hanelerin kullanmadığı cihazların ekonomik maliyeti toplamda 3,3 milyar Avro´yu buluyor. Eski tip televizyonlar ve video cihazları evlerdeki gizli para tuzakları arasında ilk sırada geliyor.

  Cihazların kullanılmaması halinde tamamen kapatılmasını tavsiye eden Caner Aver, bu konuda gösterilecek hassasiyetin sadece ekonomik açıdan değil, çevre koruma için de yararlı olacağını kaydetti.

  Evlerde Enerji Tasarrufu için Altın Tavsiyeler:

  ŞARJ ALETLERİNİ FİŞTE BIRAKMAYIN

  -Cep telefonu, traş makinesi ve benzeri cihazların sarj aletlerini kullanmıyorsanız, fişte takılı bırakmayınız.

  -Tek düğme ile elektiriği kesilebilen çoklu prizler kullanın, prizlerin emniyetinden emin olun, bunun için ürünlerde „GS" sembolünü arayın.

  - Radyolu çalar saatler güçlü bir manyetik alan oluştururlar, bunun yerine pilli çalar saatleri tercih edin. Bu sağlığınız için de yararlı olacaktır.

  - Tatile çıkarken gereksiz olan tüm fişleri çekiniz.

  - Fişten çekilemeyen türden cihazlar alırken (telesekreter, ev telefonu gibi) bekleme modundaki enerji sarfiyatlarını gözden geçirin.

  Elektrik ölçüm aletiyle cihazların tüketim mikatarları tespit edilebilir. Tüketiciyi koruma örgütleri ve elektrik şirketlerinden ödünç alınabilinen bu aletlerin ucuz versiyonları yapı marketlerinde bulunabilmektedir. Bu cihazlarla cihazların bekleme modu tüketimlerini ölçün, bazı durumlarda yeni alet almak daha ekonomik olabilmektedir.


  Görüş Bildir