Petrol
112.12
1.03%
Euro
17.5076
-0.11%
Dolar
16.6357
0.66%
Altın
972.98
0.43%
Borsa
2482
-1.88%
Bitcoin
349.006
0.45%
27ºC
İstanbul
Çok bulutlu 27 C
  Fatih Dönmez: Türkiye kendi lityumunu üretmeye başladı

  Fatih Dönmez: Türkiye kendi lityumunu üretmeye başladı

  Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin kendi lityumunu üretmeyi başardığını açıkladı.
  • AA
  • 25.03.2021 - 17:32
  • Güncelleme : 25.03.2021 - 17:47

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Uludağ Ekonomi Zirvesi'ne video konferans yöntemiyle katılarak konuşma yaptı.

  Enerji piyasasında hem arz hem de talep tarafının oyuna dahil olmasıyla daha rekabetçi bir ortam oluşturmaya çalıştıklarını belirten Dönmez, "Elektrik ve gaz, diğer klasik emtialar gibi günlük, aylık hatta yıllık periyotlarla alınıp satılan bir ürün olmaya başladı. Bunun için gerekli regülasyonlar yapıldı. Oyuncu sayısının katlanarak arttığı, çok daha fazla katılımcının yer aldığı bir piyasamız var." dedi.

  Bakan Dönmez, artık sorunların küresel, çözümlerin ise yerel ve bölgesel olduğu yeni bir sistemin ortaya çıktığını, bu durumun COVID-19 ile mücadeledeki aşı paylaşımında da görüldüğünü söyledi.

  "KENDİ LİTYUMUMUZU ÜRETMEYE BAŞLADIK"

  Yeni ekonomide görülen en önemli sinyallerin, pil savaşları, madencilik şirketlerinin rekabeti ve yapay zeka mücadelesi olduğunu belirten Dönmez, şöyle devam etti:

  "Hidrokarbon şirketleri gaz ve petrol şirketleri olmaya çalışırken, dijitalleşme yeni bir kabukla geliyor. Yeni dengeler oluşurken Türkiye bunun neresinde yer alacak? Sanırım geçtiğimiz senelerdeki gelişmelerden sizler de anlamışsınızdır. Türkiye olarak kendi lityumumuzu üretmeye başladık.

  "EN FAZLA GÜÇ ARTIŞI YAPAN ÜLKELERDEN BİRİYİZ"

  Yenilenebilir enerjide en fazla kurulu güç artışı yapan ülkelerden biriyiz.Bu alandaki teknolojinin gelişimi için YEKA adını verdiğimiz sistemi hayata geçirdik. Temiz enerji teknolojileri, ulusal güvenlik meselesi olan askeri teknolojiler kadar önemli. Enerji teknolojilerinin yerlileştirilmesi adına enerjinin bütün alanlarında birbirini tamamlayan bir politika yürütüyoruz."

  Fatih Dönmez: Türkiye kendi lityumunu üretmeye başladı #1

  Fatih Dönmez: Türkiye kendi lityumunu üretmeye başladı #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir