Euro
15.1546
-0.50%
Dolar
13.6167
-0.25%
Altın
784.8590
-0.41%
Borsa
2007
0.46%
Bitcoin
505.224
1.58%
2ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 2 C

  Fed, bankaların ikinci stres testi sonuçlarını açıkladı

  ABD Merkez Bankası, yılın ikinci stres testine tabi tuttuğu 33 büyük Amerikan bankasının, 2021'in ilk çeyreğinde hisse geri alımlarına sınırlı olarak devam etmesine izin vereceğini duyurdu.
  • AA
  • 19.12.2020 - 13:26
  Fed, bankaların ikinci stres testi sonuçlarını açıkladı

  ABD Merkez Bankası’ndan (Fed), yapılan açıklamada, bu yılın başında koronavirüs salgınının etkin olduğu dönemde gerçekleştirilen ilk stres testinin sonucunda, bankaların sermayelerini korumasını sağlamak için hisse geri alımlarını askıya alma ve temettüleri sınırlama da dahil olmak üzere çeşitli kısıtlamalar getirildiği hatırlatıldı.

  “EKONOMİK BELİRSİZLİK DEVAM EDİYOR”

  Ekonomik belirsizliğin devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada, bankacılık sektörünün gücünü korumak için mevcut kısıtlamaların, değişikliklerle genişletildiği aktarıldı.

  Açıklamada, 2021'in ilk çeyreği için hem temettüler hem de hisse geri alımlarının, geçen yılki gelire dayalı bir miktarla sınırlı olacağı kaydedildi.

  Bankaların sermaye gereksinimlerinin bu sefer yeniden ayarlanmayacağı belirtilen açıklamada, mevcut sermaye gereksinimleri ve dağıtım kısıtlamaları ile bankaların geçen yıl sermaye oluşturduğu anımsatıldı.

  Değiştirilen kısıtlamaların sermayeyi korumaya devam edeceği ve büyük bankaların, hanehalkları ile iş yerlerine kredi verebilmesini sağlayacağı ifade edildi.

  Fed'in açıklamasında, büyük bankaların şoklara karşı dayanıklılığının değerlendirilmeye, mali ve ekonomik koşulların izlenmeye devam edileceği kaydedildi.

  Fed, bankaların ikinci stres testi sonuçlarını açıkladı #1

  “BANKACILIK SİSTEMİ, GEÇEN YIL BOYUNCA BİR GÜÇ KAYNAĞI OLDU”

  Açıklamada görüşlerine yer verilen Fed Başkan Yardımcısı Randal Quarles, "Bankacılık sistemi, geçen yıl boyunca bir güç kaynağı olmuştur ve bugünün stres testi sonuçları, büyük bankaların ekonomide gelecek keskin bir olumsuzluk sırasında bile hanehalkları ile işletmelere kredi sağlamaya devam edebileceğini doğrulamaktadır." değerlendirmesinde bulundu.


  Görüş Bildir