Dolar
7.9671
0.3691%
Euro
9.4492
0.6143%
Altın
1901.9
-0.1155%
Borsa
1190.63
-0.6417%
G. Altın
487.203
0.2495%
Bitcoin
102982.54
-0.5434%
18ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 18 C

  Fed Başkanı Powell: ABD ekonomisinin daha fazla desteğe ihtiyacı var

  ABD Merkez Bankası Başkanı Powell, koronavirüsü ekonomilerinin başına gelmiş bir doğal afet olarak tanımlayarak, kayıp vermemek için yavaş değil hızlı bir destek ve toparlanma gerektiğini belirtti.
  • AA
  • 07.10.2020 - 08:51
  Fed Başkanı Powell: ABD ekonomisinin daha fazla desteğe ihtiyacı var

  ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Ulusal İşletme Ekonomisi Derneğinin (NABE) yıllık toplantılarında ekonomik görünüme ilişkin yaptığı konuşmada koronavirüsün ekonomiye etkileri ve toparlanmanın şekli ile ilgili görüşlerini aktardı.

  “KORONAVİRÜS RESESYONU ALIŞILMADIK BİR DOĞAL AFET GİBİ”

  Koronavirüs resesyonunun finansal veya ekonomik dengesizliklerden kaynaklanmadığı için alışılmadık olduğunu belirten Powell, salgın şokunu "sağlıklı bir ekonomiyi vuran doğal afet" olarak tanımladı.

  EKONOMİ YILIN İKİNCİ ÇEYREĞİNDE YÜZDE 31 DARALDI

  Powell, koronavirüs salgınının etkisiyle ABD ekonomisinin bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 31 daraldığını anımsatarak işgücü piyasasının olumsuz etkilendiğini aktardı.

  "BİRÇOK KİŞİ UZUN SÜRELİ İŞSİZLİK YAŞAYACAK GİBİ GÖRÜNÜYOR"

  Salgının ekonomik etkilerine karşı Fed'in aldığı önlemleri hatırlatan Powell, bankanın salgına karşı tüm araçlarını kullandığını söyledi. Powell, bankanın belirli hedeflere yönelik geçici önlemler de uyguladığına işaret ederek "Mali müdahale gerçekten olağanüstü oldu. Yine de birçok kişi uzun süreli işsizlik yaşayacak gibi görünüyor, daha fazla desteğe ihtiyaç duyulacaktır." dedi.

  Finansal piyasaların büyük ölçüde normal işleyişine döndüğüne dikkati çeken Powell, "Maliye ve para politikası eylemleri şimdiye kadar talepte güçlü ancak tamamlanmamış bir toparlanmayı destekledi ve şimdilik ekonomik bir gerilemede meydana gelen normal durgunluk dinamiklerini önemli ölçüde dindirdi." değerlendirmesinde bulundu.

  "HALA GİDİLECEK UZUN BİR YOL VAR"

  Powell, yatırımların ve yeni iş kurulmalarının toparlanma gösterdiğini belirterek bunun ekonominin önündeki yolda bir miktar güvene işaret ettiğini dile getirdi. Powell, "Maliye ve para politikasının etkileri şimdiye kadar işgücü piyasasının sağlam bir şekilde toparlanmasına yardımcı olsa da hala gidilecek uzun bir yol var." dedi.

  Toparlanmanın genel olarak beklenenden daha hızlı ilerlediğini belirten Powell, "Ekonomik görünüm, kısmen virüsün yayılışı ve etkilerini kontrol altına almaya bağlı olduğu için belirsizliğini sürdürüyor. İstihdam, gelir ve harcama verilerinde de görüldüğü gibi ekonomik iyileşmenin hızı mayıs ve haziran aylarındaki büyük kazanımlardan bu yana ılımlı bir seyir izledi. Kalıcı iş kaybındaki artış ve son işten çıkarmalar da dikkate değer." değerlendirmesinde bulundu.

  Fed Başkanı Powell: ABD ekonomisinin daha fazla desteğe ihtiyacı var #1

  "ÇOK AZ DESTEK ZAYIF BİR TOPARLANMAYA YOL AÇAR"

  Görünüme yönelik aşağı yönlü riskleri yönetmek için çalışılmaya devam edilmesi gerektiğini vurgulayan Powell, bu risklerden birinin koronavirüs vakalarının ekonomik faaliyeti sınırlayacak seviyeye yükselmesi, diğer riskin ise ekonomik iyileşme hızının uzun süreli yavaşlaması olduğunu ifade etti.

  Powell, şöyle devam etti: "Çok az destek zayıf bir toparlanmaya yol açar ve hane halkı ile işletmeler için gereksiz zorluklar yaratır. Zamanla hane halkı ve iş iflasları artar, ekonominin üretken kapasitesine zarar verir, ücret artışını engeller. Buna karşı, aşırı teşvikin riskleri şimdilik daha az gibi görünüyor. Politika eylemleri nihayetinde gerekenden daha fazla olsa bile boşa gitmeyecek. Para ve maliye politikası sorun açık bir şekilde atlatılana kadar ekonomiye destek sağlamak için çalışmaya devam ederse, toparlanma daha güçlü ve hızlı olacak."

  Görüş Bildir