Petrol
112.38
1.26%
Euro
17.5261
0.00%
Dolar
16.5626
0.22%
Altın
971.21
0.24%
Borsa
2529
-0.97%
Bitcoin
349.582
1.47%
21ºC
İstanbul
Çok bulutlu 21 C

  FED Bej Kitap tutanaklarını yayımladı

  Fed, Amerikan iş dünyasının nabzını tuttuğu araştırma raporu "Bej Kitap"ın Ocak 2016 sayısını bugün yayımladı.
  • AA
  • 14.01.2016 - 03:43
  FED Bej Kitap tutanaklarını yayımladı

  FED Bej Kitap tutanaklarını yayımladı #1

  Bankanın 12 bölgesel şubesinin görev alanlarıyla ilgili değerlendirmelerinin yer aldığı raporda, ekonomik aktivitenin 10 bölgede artmaya devam ettiği bildirildi.

  Raporda, büyümenin bu bölgelerden, Philadelphia, Cleveland, Richmond, Chicago, St. Louis Minneapolis ve Dallas’ta "sınırlı", Atlanta ve San Francisco’da "ılımlı", Boston’da ise "yüksek" seviyede gerçekleştiği ifade edildi.

  SANAYİ, TARIM VE ENERJİ SEKTÖRLERİ ZAYIFLADI

  Öte yandan, rapora göre, New York ve Kansas City şubeleri, bölgelerindeki ekonomik aktivitenin bir önceki rapordan bu yana sabit kaldığını kaydetti.

  Bununla birlikte raporda "bazı bölgeler, güçlü doların talebi olumsuz etkilediğini bildirdi" ve "Sanayi üretimi, otomobil ve havacılık dışındaki sektörlerde düşmeye devam etti" tespitlerine de yer verildi.

  Ayrıca, enerji ve tarım sektörlerindeki zayıflığın da devam ettiğine işaret edilen raporda, tüketici harcamaları, otomobil satışları, turizm ve bazı hizmet sektörlerindeki faaliyetlerin bölgelere göre değişiklik gösterdiği kaydedildi.

  İSTİHDAM ARTTTI AMA ÜCRETLER DÜŞÜK KALDI

  Fed'in raporuna göre, ülkedeki inşaat faaliyetleri birçok bölgede iyileşirken, ev fiyatları ve satışları artışını sürdürdü.

  Aynı zamanda, kredi talebi ve kalitesinin çoğu bölgede yükseldiği, temerrütlerin ise azaldığı belirtilen raporda, istihdam ve ücretlerle ilgili tespitler de dikkati çekti.

  Raporda, bu başlıklara ilişkin "İş gücü piyasası, yedi bölgede açıkça görülen istihdam artışıyla iyileşmeye devam etti. Dört bölge piyasada bir miktar sıkılaşma olduğunu belirtti. Buna karşın, bölgeler genel ücret ve fiyat artışında çok ufak değişimler olduğunu rapor etti" değerlendirmesinde bulunuldu.

  Yılda toplam sekiz kez yayınlanan Bej Kitap'ta yer alan veri ve analizler, Fed'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tarafından kullanılıyor.

  FOMC'nin bir sonraki toplantısı 26-27 Ocak'ta gerçekleştirilecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir