Euro
11.0801
0%
Dolar
9.5233
0.24%
Altın
547.08
0.34%
Borsa
1.455
1.58%
Bitcoin
595.009
-0.94%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C

  Fed: Ekonomi maksimum istihdam hedefinden uzak

  Küresel piyasalar Fed Başkanı Powell'ın açıklamalarına odaklanmıştı. Powel küresel arz sorununun çözülmesi gerektiğini belirterek istihdam hedefinden uzakta olunduğuna dikkati çekti.
  • AA
  • 29.09.2021 - 08:44
  Fed: Ekonomi maksimum istihdam hedefinden uzak

  ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD Senatosunun Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi üyelerinin sorularını yanıtlayarak, verdiği cevaplarda ülke ekonomisinin maksimum istihdam hedefinin "çok uzağında" olduğunu ifade etti.

  ÖNCE ARZ DARBOĞAZLARI ÇÖZÜLMELİ

  Enflasyonun temelinde yatan arz yönlü kısıtlamaların daha da kötüleştiğini aktaran Powell, enflasyonun düşürülebilmesi için önce arz darboğazlarının çözülmesi gerektiğinin altını çizdi.

  Jerome Powell

  “ENFLASYONUN DÜŞECEĞİNE İNANIYORUM”

  Powell, enflasyonun düşeceğine inandığını belirterek, enflasyon ve istihdam arasında geçmişe göre daha zayıf olsa da hala bir bağlantı olduğunu ifade etti.

  Varlık alımlarının azaltılmasında dikkate aldıkları maksimum istihdam ve enflasyon hedeflerine değinen Powell, maksimum istihdam hedefinden çok uzakta olunduğunu kaydetti. Powell, Fed'in varlık alımlarını azaltsa dahi gelecek yılın ortasına kadar devam ettireceğini aktardı.

  ABD’DE BORÇ TAVANI YÜKSELTİLMELİ

  Borç tavanının artırılmasının önemine de dikkati çeken Powell, borç tavanının yükseltilmemesinin sonuçlarının felaket olacağını, borç tavanının yükseltilmemesi halinde Fed'in Amerikan ekonomisini temerrüde düşmekten koruyamayacağını ifade etti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir