Petrol
104.84
1.92%
Euro
17.4452
-0.13%
Dolar
17.0016
0.17%
Altın
967.77
0.51%
Borsa
2371
0.00%
Bitcoin
343.689
1.19%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C

  Fed: Toparlanana kadar ekonomiye güçlü destek sağlamaya devam

  Fed, Para Politikası Raporu'nun şubat sayısında koronavirüs salgınının aşılama çalışmalarına rağmen ekonomik faaliyet ve iş gücü piyasası üzerinde ağır bir yük oluşturmaya devam ettiğini belirtti.
  • AA
  • 20.02.2021 - 08:46
  • Güncelleme : 20.02.2021 - 08:59
  Fed: Toparlanana kadar ekonomiye güçlü destek sağlamaya devam

  ABD Merkez Bankası (Fed), tarafından ABD Kongresi için yılda iki kez hazırlan yarıyıllık raporda; koronavirüs salgınının aşılama çalışmalarına rağmen ekonomik faaliyet ve iş gücü piyasası üzerinde ağır bir yük oluşturmaya devam ettiğini belirterek para politikasının toparlanma tamamlanana kadar ekonomiye destek sağlayacağını bildirdi.

  Fed tarafından ABD Kongresi için yılda iki kez hazırlan yarıyıllık Para Politikası Raporu'nun şubat sayısı yayınlandı.

  “ABD İŞ GÜCÜ PİYASASI HIZLI BİR TOPARLANMAYI DESTEKLEDİ ANCAK KAZANIMLARIN HIZI YAVAŞLADI”

  Fed Başkanı Jerome Powell'ın haftaya Kongre'de sunacağı raporda, benzeri görülmemiş mali ve parasal teşvikler ile sıkı sosyal mesafe kısıtlamalarının gevşemesinin geçen yaz ABD iş gücü piyasasında hızlı bir toparlanmayı desteklediği ancak kazanımların hızının yavaşladığı ve istihdamın salgın öncesi seviyelerin çok altında kaldığı aktarıldı.

  “PARA POLİTİKASI EKONOMİYİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEK”

  Raporda, "Devam eden aşılama seferberliği bu yılın sonlarında daha normal koşullara dönme umudu sunmasına rağmen, koronavirüs salgını ABD ve dünyada ekonomik faaliyet ile iş gücü piyasası üzerinde ağır bir yük oluşturmaya devam ediyor." değerlendirmesinde bulunuldu.

  Fed: Toparlanana kadar ekonomiye güçlü destek sağlamaya devam #1

  “EKONOMİK TOPARLANMAYI DESTEKLEMEK İÇİN TAHVİL ALIMLARI DEVAM EDİYOR”

  Zayıf talep ve düşük petrol fiyatlarının enflasyonu düşürdüğü anımsatılan raporda, bu zorlu ortamda Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) politika faizini sıfıra yakın tuttuğu ve ekonomik toparlanmayı desteklemek için tahvil alımlarına devam ettiği kaydedildi.

  “TOPARLANMA TAMAMLANANA KADAR EKONOMİYE GÜÇLÜ DESTEK SAĞLAMAYA DEVAM”

  Raporda, "Bu önlemler, Komite'nin faiz oranları ve bilanço konusundaki güçlü rehberliği ile birlikte, para politikasının toparlanma tamamlanana kadar ekonomiye güçlü destek sağlamaya devam etmesini sağlayacaktır." ifadesi kullanıldı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir