Euro
10.0268
0.22%
Dolar
8.234
-0.43%
Altın
484.93
0.49%
Borsa
1.441
0.95%
Bitcoin
478.851
2.89%
19ºC
İstanbul
Çok bulutlu 19 C

  Fed'den faiz açıklaması

  ABD Merkez Bankası (Fed) Guvernörü Jerome Powell, Fed'in bir sonraki faiz artışının çok yakında olabileceğini belirt
  • AA
  • 27.05.2016 - 07:58
  Fed'den faiz açıklaması

  Fed den faiz açıklaması #1

  Powell, Washington'daki Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsünde  yaptığı konuşmada faiz artışını destekleyen mesajlar verdi.

  ABD ekonomisinin finansal krizden bu yana yüzde 10 büyüdüğüne ve  işsizlik oranının yarıya indiğine işaret eden Powell, iş gücüne katılım oranında  son dönemde görülen artışın da sevindirici olduğunu dile getirdi.

  Fed'in para politikasını belirleyen FEDeral Açık Piyasa Komitesinde  (FOMC) kalıcı oy hakkı bulunan Powell, ayrıca ilk çeyrekte yüzde 0,5'te kalan  büyümenin yılın ikinci yarısında yüzde 2 -2,25 civarına yükseleceği öngörüsünde  bulundu.

  "FAİZ ARTIŞI ÇOK YAKIN ZAMANDA OLABİLİR"

  Doların ve petrol fiyatlarının genel olarak mevcut seviyelerinde  kalması halinde enflasyonun yüzde 2 hedefine ulaşacağı beklentisini de paylaşan  Powell, "Eğer gelecek veriler, bu beklentileri desteklemeyi sürdürürse, politika  faizini kademeli olarak yükseltmeye devam edilmesinin gerekeceğini düşünüyorum.  Bir sonraki faiz artışına, gelecek verilere ve risklere bağlı olarak çok yakında  gidilmesi uygun olur." diye konuştu.

  Powell, öte yandan, İngiltere'de 23 Haziran'da yapılacak AB  referandumu, mülteci krizi, Çin, Brezilya, Rusya ve Venezuela gibi ülkelerdeki  sorunların küresel ekonomi için risk teşkil ettiğine işaret etti.

  Çin'de uygulamaya konan ekonomik teşviklerin büyümeyi kısa vadede  destekleyebileceğini belirten Powell, bunların uzun vadede ise ihracata dayalı  büyümeden iç talep ve yatırıma dayalı büyümeye geçişi yavaşlatabileceği  uyarısında bulundu.

  BREXİT OYLAMASI

  Powell, İngiltere'nin AB'den ayrılmasının (Brexit) sistematik bir risk  yaratıp yaratmayacağı sorusuna, "Bence sistematik bir olaya bakmıyoruz fakat  Brexit oylaması, Fed'in para politikasında daha dikkatli olmasını gerektiren bir  faktör" yanıtını verdi.

  Fed Guvernörü Powell'ın bu yorumu, 14-15 Haziran tarihlerinde  gerçekleşecek FOMC toplantısında Brexit riski nedeniyle beklemede kalınabileceği  beklentisini yükseltti.

  PİYASALARDA YELLEN BEKLEYİŞİ

  Piyasalar, şimdi Fed Başkanı Janet Yellen'in yarın yapacağı  açıklamalara odaklandı.

  Yellen, Massachusetts eyaletindeki Harvard Üniversitesinde  düzenlenecek ödül töreninin ardından üniversitenin önde gelen ekonomi  profesörlerinden Gregory Mankiw'in sorularını yanıtlayacak.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir