Petrol
110.34
-0.40%
Euro
17.2777
1.42%
Dolar
16.1123
1.17%
Altın
959.81
1.16%
Borsa
2393
0.50%
Bitcoin
475.454
-2.43%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C

  Fed'in haziran tutanaklarında faiz çatlağı

  Tutanaklar, Fed yetkililerinin bir sonraki faiz artışının zamanlaması konusunda ikiye ayrıldıklarını gösterdi.
  • AA
  • 06.07.2016 - 23:42
  Fed'in haziran tutanaklarında faiz çatlağı

  Fed'in para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 14-15 Haziran’da düzenlenen toplantısına ilişkin tutanaklar yayımlandı.

  FOMC üyelerinin politika faizini oy birliğiyle sabit tutma kararı aldığı toplantının tutanaklarına göre, üyeler gelecek faiz artırımı konusunda görüş birliği sağlayamadı.

  "GÜVERCİNLER" SESİNİ YÜKSELTTİ

  İngiltere'deki Avrupa Birliği referandumundan sekiz gün önce biten toplantının tutanaklarında, şu ifadelere yer verildi:

  “Üyelerin çoğu, ciddi ekonomik ve finansal şoklar yaşanmaması ve gelen verilerin büyümenin toparlandığını, istihdamın tam istihdam hedefine yönelik ilerlemeyi sürdürecek hızda arttığını ve enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine ulaşacağını teyit etmesi durumunda faiz artışına gidilmesinin uygun olacağını öngördü.”

  Buna karşın, ülkedeki istihdam artışının mayısta son 6 yılın en düşük seviyesine gerilemesinin ekonomiye yönelik belirsizliği artırdığı vurgulanan tutanaklar, bazı üyelerin ABD ekonomisi hakkında şüpheleri olduğunu ortaya koydu.

  Tutanaklarda, şunlar kaydedildi:

  “Bazı üyelerse, ekonomik şartların yakın vadede faiz artışına izin vereceğinden emin değillerdi. Bu üyelerden birkaçı ekonomik görünüme ve iş gücü şartlarına yönelik aşağı yönlü risklerin yanı sıra potansiyel küresel ekonomik ve finansal şoklara işaret etti. Ayrıca, bazı üyeler, anket bazlı enflasyon beklentilerindeki ve denge enflasyon oranındaki düşüşlerin genişlemeci para politikasının bir süre daha sürdürülmesini gerektirdiğini savundu.”

  Faiz artışını destekleyen "şahin" FOMC üyeleri ise faizi yeniden artırmak için gereğinden uzun süre beklenmesinin kademeli normalleşmeyi zora sokacağı değerlendirmesinde bulundu.

  Piyasalar, üyeler arasındaki görüş ayrılıklarını açıkça yansıtan tutanakları, faiz artışını ertelemek isteyen "güvercin" üyelerin sesini yükselttiği şeklinde değerlendirdi.

  FOMC TOPLANTISINDA İLETİŞİM ELEŞTİRİSİ

  Tutanaklarda, ayrıca birkaç üyenin toplantı sırasında Fed'in ekonomik görünüme ilişkin görüş ve güveninin kamuoyuna etkili şekilde iletilmediği eleştirilerinde bulunduğu kaydedildi.

  Buna karşın, bir sonraki faiz artışına ne zaman gidileceğine dair herhangi bir ipucu içermeyen tutanaklarda, hayal kırıklığı yaratan mayıs ayı enflasyon raporuna aşırı tepki verilmemesi tavsiyesine de yer verildi.

  Küresel piyasaların dikkatle takip ettiği FOMC toplantılarından bir sonraki 26-27 Temmuz'da düzenlenecek.

  Fed’in piyasaların faiz artışı beklemediği temmuz toplantısının ardından 20-21 Eylül, 1-2 Kasım ve 13-14 Aralık tarihlerinde olmak üzere üç FOMC toplantısı daha bulunuyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir