Euro
9.7042
0.07%
Dolar
8.0992
-0.08%
Altın
455.52
0.13%
Borsa
1.378
0.18%
Bitcoin
510.001
3.37%
10ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 10 C

  FED'in toplantı tutanakları yayımlandı

  Fed'in 17-18 Mart tarihlerinde düzenlenen Federal Açık Piyasalar Komitesi'nin (FOMC) toplantı tutanakları yayımlandı.
  • AA
  • 08.04.2015 - 22:52
  FED'in toplantı tutanakları yayımlandı

  FED in toplantı tutanakları yayımlandı #1

  FOMC'nin faiz artırıma ilişkin yönlendirmede kullanılan "sabırlı" ifadesinin kaldırılmasına oy birliğiyle karar verdiği toplantının tutanakları, üyelerin faiz zamanlamasına yönelik görüş ayrılıklarını yansıttı.

  Ekonominin yılın ilk çeyreğinde yavaşladığına işaret edilen tutanaklarda, şu ifadelere yer verildi:

  "Birkaç üye, ekonomik veri ve görünümün normalleşmenin haziran ayında başlanmasına izin vereceği yönünde görüş bildirdi. Diğer üyelerse, enerji fiyatlarındaki düşüş ve dolardaki güçlenmenin enflasyonu kısa vadede aşağı aşağı çekmeye devam edeceğine öngörüsüyle, şartların yılın daha sonraki dönemlerine kadar faiz artışına uygun olmayacağı tahmininde bulundu. Birkaç üye ise ekonomik görünümün faiz artışına 2016'ya kadar hazır olmayacağını ifade etti."

  FOMC üyeleri, mart toplantısında bu yılki büyüme beklentilerini yüzde 2,6 ila 3 aralığından, yüzde 2,3 ila 2,7 aralığına revize ederken, gösterge faiz oranına yönelik beklentilerini bu yıl sonu için yüzde 1,125'ten yüzde 0,625'e çekmişti.

  Toplantının ardından basın toplantısı düzenleyen Fed Başkanı Janet Yellen, yönlendirmede yapılan değişikliğin, Fed'in faiz artışında "sabırsız" davranacağı ya da artışa ne zaman başlanacağına karar verdiği şeklinde yorumlanmaması gerektiğini dile getirmişti.

  Yellen, para politikalarına ilişkin son açıklamasında ise "FOMC'deki meslektaşlarım ve ben federal fon oranının önümüzdeki birkaç yıl içinde kademeli olarak artırılmasını öngörüyoruz" ifadelerini kullanarak, faiz artışında temkinli bir yaklaşım izleneceğini bildirmişti.

  FOMC'nin bir sonraki toplantısı 28-29 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek. Söz konusu toplantıda faiz artışına yönelik herhangi bir karar alınması beklenmezken, Fed'in istihdam piyasasındaki son gelişmeleri nasıl değerlendireceği merak ediliyor.

  ABD'de tarım dışı istihdamın martta son 15 ayın en kötü performansını göstererek, iş gücü piyasasındaki ivmenin yavaşladığına işaret etmişti.

  NEW YORK BORSASI YÜKSELDİ

  ABD piyasaları, FOMC üyelerinin ilk faiz artışının zamanlaması konusunda fikir ayrılığına düştüğünü gösteren tutanakların ardından, yükseliş eğilimini sürdürürken, ABD hazine tahvillerine ilişkin faiz oranı 1 baz puan artışla yüzde 1,90'a çıktı.

  Öte yandan, uluslararası dolar endeksi tutanakların ardından yüzde 0,12 değer kazanarak, son dönemde yaşadığı kayıpları azalttı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir