Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
712.650
1.47%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Fikri Işık: Yerli üretim için her türlü yardıma hazırız

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ilaçta yerli üretim için çok agresif olacaklarını bildirdi.
  • 06.09.2014 - 13:24
  Fikri Işık: Yerli üretim için her türlü yardıma hazırız

  Fikri Işık: Yerli üretim için her türlü yardıma hazırız #1

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ilaçta yerli üretim için çok agresif olacaklarını bildirdi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, dün, Bakanlık ASO Salonunda Bakan Işık ile ilaç endüstrisi temsilcileri bir araya geldi.

  ''YERLİ ÜRETİM İÇİN HER TÜRLÜ YARDIMA HAZIRIZ''

  Bakan Işık, konuşmasında, ilaç sektöründe yerli üretim için her türlü yardıma hazır olduklarını ifade ederek, ilaçta yerli üretim için çok daha agresif olacaklarını bildirdi. Tekno-Yatırım Programı kapsamında 100 milyon liralık bütçenin kullanıma hazır olduğunu belirten Işık, bakanlığının 5 milyon liraya kadar makine-teçhizat desteği verdiğini, bu tutarın yetmemesi durumunda kullanılacak kredi içinse faiz desteği ödemesinin mümkün olduğunu kaydetti.

  ''15 GÜN İÇİNDE CEVAP VERİLECEK''

  Tekno-Yatırım'daki işletme gideri desteği, AR-GE personeli ve enerji desteği gibi kalemlere de değinen Işık, sektör temsilcilerinden uzun vadeli yerli üretim için yeni öneriler beklediklerini ve kapılarının sonuna kadar üreticilere açık olduğunu ifade etti. Sektörün geleceğine ilişkin gelecek randevu taleplerine 15 gün içinde cevap vereceğine dikkati çeken Işık, "Başka işlerimi bırakırım, uykumdan fedakarlık ederim randevu veririm" ifadesini kullandı. Işık, ilaçta dışa bağımlılığı mümkün olduğu kadar minimize etmek istediklerini bildirdi.

  ''İŞ DÜNYASI ÜNİVERSİTE HOCALARININ KAPISINI ÇALMALI''

  Akademisyenlerin teorisiyle sanayicinin pratiğini buluşturmak için çok istekli olduklarını belirten Işık, iş dünyasının üniversite hocalarının kapısını çalması önerisinde bulundu. SAN-TEZ Programı'nın sağlık alanında çok verimli kullanılabileceğini vurgulayan Işık, olası üniversite-sanayi işbirliklerinde masrafın yüzde 85'inin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından karşılanacağını ifade etti.

  ''HER TÜRLÜ MASRAF KARŞILANIYOR''

  Işık, "Maliye Bakanımıza Ar-Ge destek bütçemizin tamamını harcayıp para yetmedi demek istiyorum. Cimri diyebileceğimiz Maliye Bakanlığı, istediğimiz ilave parayı fazladan verir buna inanıyorum" ifadesini kullandı. SAN-TEZ Programıyla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının akademisyenlere alınacak sarf malzemesinden seyahat giderlerine kadar her türlü masrafı karşıladığını kaydeden Işık, hedeflerinin 13 milyar lira olan Ar-Ge bütçesini 60 milyar dolara çıkarmak olduğunu bildirdi. Bakan Işık, İlaç Strateji Belgesi'nin yakın zamanda yayımlanacağını kaydetti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir