Euro
10.9694
-1.51%
Dolar
9.4386
-1.52%
Altın
547.95
-1.62%
Borsa
1.509
1.09%
Bitcoin
594.154
-2.57%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 16 C

  Filo kiralamada yeni bir iş modeli doğuyor: Fleet Management

  Kopuz Hizmet Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Kopuz, filo kiralama sektörünü bir adım ileriye taşıyacak yeni bir iş modelinin öncülüğünü yapıyor.
  • 19.01.2015 - 15:38
  Filo kiralamada yeni bir iş modeli doğuyor: Fleet Management

  japonya

  Filo kiralama şirketlerinin köklü bir geçmişi var. Yaklaşık 10 yıl önce tanıştığımız bu kavramla, bugün, büyük ve küçük işletmeler ulaşım konusunda önemli bir sorundan kurtulmuş oldu; araç alma, araç bakımı, maddi külfet.. Artık çoğu şirket araç almaktansa kiralamayı tercih ediyor. Ancak araç kiralarken de isteğe uygun araç bulma, kiralama süreci ve çıkacak herhangi bir sorun, yoğun tempoda çalışan şirketler için ekstra yoğunluk demek.

  HER 3 ARAÇTAN 2'Sİ KİRALIK

  Filo kiralama sektöründe çalışanların işini kolaylaştıracak adım ise Gökhan Kopuz'dan geldi. Gökhan Kopuz, Kopuz Hizmet Yönetim Kurulu Başkanı, genç ve dinamik. Filo kiralama alanında faaliyet gösteren şirketler ile müşteriler arasında aracı görevi üstleniyor, yani kendisi alanında uzman bir Fleet Management. Sokaktaki her 3 araçtan 2'sinin kiralama şirketlerine ait olduğunu bilmek, yaptığı işin önemini anlamak için yeterli.

  Filo kiralamada yeni bir iş modeli doğuyor: Fleet Management #2

  ARAÇ SAYISI ARTTIKÇA HİZMETİN KALİTESİ DÜŞÜYOR

  Gökhan Kopuz, her türlü eşyaya ve kaliteye kolay ulaştığımız bir çağda Filo kiralama şirketlerinin de bu başdöndürücü hızdan etkilendiğini söylüyor. Bu nedenle şirketler, müşterilerine varolan ürünü sunmanın yanı sıra özel ürünler de üretiyor. Ancak sektörde önemli bir sıkıntı yaşanıyor. Büyük firmalara yapılan kiralamalarda araç sayısı arttıkça hizmetin kalitesi düşüyor. Bu durum da hizmeti sunan ile hizmeti alan arasındaki mesafenin açılmasına neden oluyor. Kopuz, bu duruma neyin sebep olduğunu şu sözlerle açıklıyor:

  "Bu ekstra bir maliyettir. Filo kiralama şirketleri para kiralar. Para kiraladığı için hizmet kiralamıyor. Ama hizmet satın almak istiyorsa ekstra bir maliyeti var. Sonuçta piyasada da rekabet olduğu için rekabete araç fiyatıyla bakıyor. Diğer istenilen özelliklerin mecbur o fiyatın içerisine yansımaması lazım. Araç kiralama işi para kiralama boyutunda. Araçlar sadece bir para karşılığı olan argümanlar."

  Filo kiralamada yeni bir iş modeli doğuyor: Fleet Management #3

  SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ FLEET MANAGEMENT'TEN GEÇİYOR

  Bu sorunu aşmanın en önemli yolu ise bir Fleet Management ile çalışmaktan geçiyor. Gökhan Kopuz, bir Fleet Management'te olması gereken özellikleri de şu sözlerle anlatıyor;

  "Fleet Management konusunda biz genelde filo yöneticilerini tercih ediyoruz. Bir doktor nasıl ki hastayı iyileştirmek için yaptığı işle ilgili her bilgiye sahip olmak zorundaysa, bu işi yapacak kişinin de araçlarla ilgili her türlü bilgiye sahip olması, aracı tanıması gerekir. Araç kullanma kültürü denen bir şey var. Bu kültüre hakim insanları tercih ediyoruz. Bu işi yapacak kişinin insan psikolojisinden de anlaması gerekiyor"

  Filo kiralamada yeni bir iş modeli doğuyor: Fleet Management #4

  YASAL HAKLARINIZI FLEET MANAGEMENT İLE ARAYIN

  Bir Fleet Management ile çalışmanın en büyük avantajı, araç kiralandıktan sonra, kaza da dahil yaşanacak herhangi bir sorunda, sizin adınıza işlemlerin yürütülmesi. Yasal haklarınızı aramak istediğinizde, Türkiye'de sayıları oldukça az olan trafik avukatlarına ulaşmak sizin için zor, ancak Fleet Management için kolay bir iş.

  Filo kiralamada yeni bir iş modeli doğuyor: Fleet Management #5

  "DEVLETTEN ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİ BEKLİYORUZ"

  Gökhan Kopuz'un üzerinde durduğu en önemli konu, yönetim kademesinde yaşanması gereken zihniyet değişikliği. Kamuda özellikle belediyelerin birçoğunun araç kiraladığını söyleyen Kopuz, belediyelerin yavaş yavaş kendi içerisinde böyle bir departman kurması gerektiğini belirtiyor. Ancak belediyelerin bu farkındalığa ulaşması için bakanlıkların bir adım atıp öncü olması gerektiğini dile getiriyor. "Devletten para değil zihniyet değişikliği bekliyoruz" diyen Kopuz'a göre, içinde bir kişi olan araçların en az 3 kişi ile trafiğe çıkmasını sağlamak gerekiyor.

  "BİLİŞİM BAKANLIĞI KURULMALI"

  Gökhan Kopuz, ulaşımda yaşanan sıkıntıları sona erdirecek formülü de veriyor: Ulaştırma Bakanlığından bilişimi ayırıp, Bilişim Bakanlığı kurmak. Ulaştırma ve bilişimin birbirinden çok farklı alanlar olduğunu vurgulayan Kopuz, iki farklı sektörle ilgilenmek durumunda kalan Ulaştırma Bakanlığından çok şey beklemenin adil olmayacağını vurguluyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir