Euro
15.1883
-0.36%
Dolar
13.3856
-0.29%
Altın
790.6050
-0.65%
Borsa
2,056.63
0.71%
Bitcoin
568.328
-1.14%
6ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 6 C

  Fındığı Türkiye üretiyor fiyatları Almanya belirliyor

  Dünya fındık üretiminin büyük bir kısmını gerçekleştiren Türkiye, fındık fiyatlarını belirleyemiyor.
  • 08.10.2012 - 11:48
  Fındığı Türkiye üretiyor fiyatları Almanya belirliyor

  Fındığı Türkiye üretiyor fiyatları Almanya belirliyor #1

  Türkiye, fındıkta dünya üretiminin yüzde 75'ine sahip olmasına rağmen fındık fiyat politikaları, üretici olmayan Almanya'daki Dünya Fındık Borsası'nda belirleniyor.

   

  DÜNYA FINDIK ÜRETİMİNİN YÜZDE 75'İ TÜRKİYE'DE

  Özellikle Karadeniz Bölgesi'nin geçim kaynağı olan fındık, dünya piyasasında da önemli bir yer teşkil ediyor. Dünya genelindeki fındık üretiminin yaklaşık yüzde 75'ini Türkiye sağlarken, fiyat politikalarını belirleyen Dünya Fındık Borsası ise Almanya'da bulunuyor.

  FİYATLARI HAMBURG FINDIK BORSASI BELİRLİYOR

  Türk üreticinin ürettiği fındığın fiyatı Almanya'daki Hamburg Fındık Borsası'nda belirlenirken, yerli üreticiler de burada tespit edilen fiyatlardan fındığını satmak durumunda kalıyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "Fiyat, fındık üreticisi olmamasına rağmen, çok düşük fiyatla satın aldığı fındığı işleyip ihraç eden ve tek başına dünya fındık ihracatının yüzde 10'unu gerçekleştiren Almanya'da Hamburg Fındık Borsası'nda belirlenmektedir.'' dedi.

  "FINDIK ÜRÜN BORSASI TÜRKİYE'DE KURULSUN"

  Bayraktar, fındık borsasının Türkiye'de kurulmaması nedeniyle üretilen fındığın uluslararası piyasalarda ucuza satıldığını savunarak, bu nedenle Fındık Ürün Borsası'nın Türkiye'de kurulması gerektiğini dile getirdi.

  Dünya fındık üretiminin yaklaşık yüzde 75'ini Türkiye'nin sağladığına dikkati çeken Bayraktar, "Yine dünya fındık ticaretinin yüzde 74'ünü de Türkiye yapıyor. Bu kadar önemli bir üründe fiyat belirlemesini ise Almanya yapıyor. Almanya'daki alıcılar, Türkiye'de fındık alıcılarına avans vererek alım yapıyor. Bu şekilde de fiyatları onlar beliyor. Biz üretiyoruz ama fiyatını Almanya belirliyor" şeklinde konuştu.

  "HANS'IN BELİRLEDİĞİ FİYATA SATIYORUZ"

  Bayraktar, fındığın işlenmesinin de Türkiye'de yapılması gerektiğini ve bu şekilde ülkeye daha fazla döviz kazandırılacağını anlatarak, "Çok stratejik bir ürün ve bunun yapısal sorunlarını çözmemiz gerekiyor. Fındığı biz üretiyoruz, o yüzden Hans bizim belirlediğimiz fiyattan bu ürünü almalı. Ancak şu anda Hans'ın belirlediği fiyata satıyoruz" ifadelerini kullandı.

  Türkiye'den ihraç edilen fındığın çoğunlukla ham madde sıfatında olduğunu ifade eden Bayraktar, fındığın işlenerek ihraç edilmesi gerektiğini anlattı.
  Bayraktar, daha çok kabuklu ve iç fındık ihracatının yapıldığını belirterek, şunları söyledi:

  "Katma değer kazandırmadan ham madde olarak ihraç edilmesi, ülkemizin hem milyarlarca dolar kayba uğramasına neden olmakta, hem de çok sayıda insanımızın istihdam imkanı da kısıtlanmış olmaktadır. Fındık işleme sanayimizi geliştirmemiz lazım. Geliştiğinde fındık sektöründen geçimini sağlayan insanımızın sayısı 2 milyonun çok daha üzerine çıkacaktır."


  Görüş Bildir