Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
514.000
1.58%
4ºC
İstanbul
Çok bulutlu 4 C

  Fitch'ten potansiyel risklere karşı hatırlatma

  Türkiye'nin notunu artıran Ftich'ten hatırlatma var.
  • 05.11.2012 - 17:24
  Fitch'ten potansiyel risklere karşı hatırlatma

  Fitch ten potansiyel risklere karşı hatırlatma #1

  Türkiye'nin kredi notunu ''yatırım yapılabilir'' seviyeye çıkaran uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin ekonomik istikrarına ilişkin uzun vadeli olumlu beklentilerine ilaveten, ileride kredi notunun yeniden indirilmesi riskine karşı bazı hatırlatmalarda bulundu.

  "BÖYLE BİR SENARYO NOT İNDİRİMİNİ TETİKLEYEBİLİR"

  Not artırım açıklamasında, ''Fitch, Avro Bölgesi'nin sağlam kalacağını ve küresel finansal stabiliteyi etkileyecek, Türkiye gibi geniş cari açığı olan ülkelere sermaye akışında ani duruşlara neden olacak, birbirini peşi sıra izleyecek bir riskin oluşmayacağını varsaymaktadır. Böyle bir senaryonun gerçekleşmesi not indirimini tetikleyebilir'' ifadesine yer verildi.

  SURİYE HATIRLATMASI

  Açıklamada ayrıca, bölgesel gerilime de dikkat çekilerek, ''Bölgesel istikrardaki gerilim artışı yok sayılamaz ve bu derecelendirmenin tolerans limitleri içerisinde. Buna rağmen Fitch, Suriye'de Türkiye'yi de içerisine çekebilecek bir sivil savaş beklememektedir. Böyle bir olayın gerçekleşmesi halinde, bunun not indirimine varabilecek ekonomik ve mali etkileri olabilir'' görüşü dile getirildi.

  Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'ne (OECD) bağlı çalışan Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF-Financial Action Task Force) Ekim ayında Türkiye'ye ilişkin uyarısına da atıfta bulunulan açıklamada, Türkiye'nin gereken tedbirleri almaması durumunda notunun indirilebileceği uyarısında bulunuldu.

  "RİSKLER SOMUTLAŞIRSA.."

  ''Türkiye'nin FAFT üyeliğinin Şubat 2013'te askıya alınmayacağını varsayıyoruz'' beklentisine yer verilen açıklamada, üyeliğin askıya alınması halinde, bunun Türkiye için uluslararası finansman kapasitesine olumsuz etkileri olabileceği belirtildi.

  Açıklamada, ''Eğer benzeri aşağı yönlü riskler somutlaştırsa, bu, not indirimine neden olabilir'' denildi.

  EKİM AYINDA RESMİ WEB SİTESİNDEN AÇIKLAMA YAPMIŞTI

  Bu arada, FATF, ekim ayında yazılı bir açıklamayla Türkiye'den, ''Terörizm finansmanının yeterli bir şekilde suç sayılmasını sağlayacak önlemlerin yasalaşması, teröristlerin varlıklarının dondurulması ve saptanması için yeterli yasal çerçevenin uygulanması'' yönündeki taleplerini resmi web sitesinde duyurmuştu.

  Söz konusu yazıda, ''FATF, 22 Şubat 2013 tarihine kadar bu şartlar yerine getirilmediği takdirde Türkiye'nin üyeliğini askıya alma kararı almıştır'' ifadelerine yer verilmişti.


  Görüş Bildir