Euro
15.336
0.78%
Dolar
13.5731
0.62%
Altın
782.67
1.07%
Borsa
1.981
0%
Bitcoin
711.314
-1.15%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  Fitch'ten Türkiye açıklaması

  Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türk ekonomisindeki iyileşmenin giderek daha güç hale geldiğini açıkladı.
  • 11.09.2014 - 09:50
  Fitch'ten Türkiye açıklaması

  fitch

  Fitch bugün Türkiye Konferansı'nı gerçekleştiriyor. Kurumdan Türk ekonomisine yönelik açıklamalar geldi. Açıklamada, Türkiye ekonomisindeki yeniden dengelenmenin giderek daha güç bir hale geldiği ifade edildi.

  "KREDİ BÜYÜMESİNDEKİ YAVAŞLAMA HIZ KESTİ"

  Açıklamanın devamında, "Kredi büyümesindeki yavaşlama hız kesti, faiz indirimleri bu trendi tersine çevirebilir; TCMB araştırmaları da cari açığın kredi büyümesine duyarlı olduğunu gösteriyor. Gelecek yılki parlamento seçimleri öncesinde ekonomide popülizm bir risk oluşturuyor. Ancak hükümetin deneyimli ekonomi takımı görevine devam ediyor, ilk yarı bütçe sonuçları mali disiplinin korunduğunu gösteriyor" denildi.

  "MERKEZ BANKASI ÜZERİNDEKİ BASKI ARTABİLİR"

  Fitch, Merkez Bankası üzerinde faiz indirimi baskısının devam ettiğine işaret etti. Açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası üzerinde faiz indirimi için siyasi baskının azaldığına dair bir işaret yok. İkinci çeyrek büyüme verisinin ardından bu baskının artabileceğini düşünüyoruz” ifadelerine yer verildi.

  TÜRKİYE KONFERANSI

  Fitch İstanbul'da "Türkiye: Daha fazla zorluklar yolda" başlıklı konferans düzenliyor. Konferansta Türkiye'nin makroekonomik ve siyasi görünümü ele alınacak. Toplantıya Merkez Bankası Başkan yardımcılarından Turalay Kenç de katılıyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir