Euro
10.1754
0.14%
Dolar
8.6626
-0.02%
Altın
490.55
-0.21%
Borsa
1.392
0%
Bitcoin
369.178
-7.12%
21ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 21 C
  Fitch'ten Türkiye'nin kredi notu hakkında açıklama

  Fitch'ten Türkiye'nin kredi notu hakkında açıklama

  Fitch Ratings, Türkiye'nin "BBB-" ile "yatırım yapılabilir" seviyede bulunan kredi notuyla ilgili açıklama yaptı.
  • AA
  • 18.09.2015 - 23:20

  Fitch ten Türkiye nin kredi notu hakkında açıklama #1

  Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin "BBB-" ile "yatırım yapılabilir" seviyede bulunan kredi notunu ve "durağan" not görünümünü teyit etti

  Fitch Ratings’ten yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para cinsinden kredi notunun "BBB-" ve not görünümünün "durağan" olarak teyit edildiği bildirildi.

  Teyit kararının Türkiye'nin güçlü kamu bilançosunu yansıttığını ve mali disiplinin seçim dönemlerinde korunduğunu vurgulayan Fitch Ratings, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  "Fitch, genel kamu fazlasının 2015'te geçen yıla kıyasla değişmeyerek yüzde 1,1 olacağını öngörüyor. Kamu borcunun GSYH'ya oranla aşağı yönlü trendinin devam etmesi ve 2017 sonunda yüzde 30'a gerilemesi bekleniyor."

  Not açıklamasında, Türkiye yönelik analizlere yer veren kuruluş, bu yılın ilk yarısında yüzde 3,1 büyüyen ekonominin gelecek dönemde daha hızlı büyüyebileceğine işaret etti.

  "Türkiye'de büyüme benzer ülkelerin büyüme ortalamalarının üzerinde seyrediyor ve reformların eksikliğine rağmen artması bekleniyor" denilen metinde, ayrıca Türk lirasındaki değer kaybının yavaşladığı vurgulandı.

  Fitch, devam eden dışsal kırılganlıkların hala Türkiye'nin kredi profilini etkilediğini belirtirken, bunların Mart ayında yapılan son değerlendirmeden bu yana değişim göstermediğini kaydetti.

  Diğer taraftan, cari açığın Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya (GSYH) oranının bu yıl yüzde 4,6'ya gerileyeceği tahmininde bulunan kuruluş, açıklamasında, Türk bankalarının iyi şekilde regüle edildiğinin altı çizilirken, "Yatırım yapılabilir kredi notuyla uyumlu olan Türk bankacılık sistemi, ağır bir finansal şoka karşı koyabilecek yeterli döviz likiditesine sahip" ifadelerini kullandı.

  "SEÇİMLERE YÖNELİK BELİRSİZLİK YÜKSEK SEVİYEDE"

  Öte yandan, Türkiye'deki siyasi ortamın kötüleştiği ve Kasım ayında yapılacak seçimlere yönelik belirsizliğin yüksek seviyede olduğu ileri sürülen metinde, bazı anketlerin haziran ayında yapılan seçimlere benzer sonuçlara işaret ettiği aktarıldı.

  Ayrıca, Çözüm Süreci'nin sekteye uğradığı ve kayıpların arttığı bu dönemin uzun sürebileceğini belirten Fitch Ratings, buna ilaveten Türkiye'nin Suriye'deki karışıklık ve DAEŞ'in ölümcül ataklarına daha fazla maruz kaldığını ifade etti.

  "NOT İNDİRİMİ SÖZ KONUSU DEĞİL"

  Derecelendirme kuruluşu, son olarak "hassasiyet analizlerine göre, Türkiye'nin kredi notunda indirime neden olabilecek gelişmelerin mevcut şartlarda beklenmediğini" kaydederken, dış kırılganlıklarda ya da mali disiplinde oluşabilecek beklenmedik bir bozulmanın ve siyasi belirsizliğin devam etmesinin notu olumsuz etkileyebileceği uyarısında bulundu.

  Fitch Ratings, bu sene Türkiye'ye ilişkin olarak 20 Mart ve 18 Eylül olarak iki tarih belirlemişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir