Petrol
109.02
-0.07%
Euro
17.6988
-0.72%
Dolar
16.7226
-0.96%
Altın
988.79
-0.33%
Borsa
2532
-0.85%
Bitcoin
360.417
-0.69%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C
  Ford Otosan'dan Türkiye'nin en büyük AR-GE merkezi

  Ford Otosan'dan Türkiye'nin en büyük AR-GE merkezi

  Koç Grubu'nun gözde şirketlerinden Ford Otosan dev AR-GE merkezini açtı. Açılışta hükümeti temsilen kimse yer almadı.
  • 29.07.2013 - 08:13

  Ford Otosan dan Türkiye nin en büyük AR-GE merkezi #1

  FORD Otosan, Kocaeli Fabrikası’nda yürüttüğü Ar-Ge çalışmalarına yeni bir merkez ile hız kazandırıyor. Sancaktepe’de yer alacak olan Ford Otosan Mühendislik Merkezi, Türk otomotiv ve özel sektörünün en büyük Ar-Ge merkezi olma özelliğini taşıyor.

  AÇILIŞTA HÜKÜMETİ TEMSİLEN KİMSE YER ALMADI

  Gezi Parkı olayları ve ardından Koç Grubu'nun en büyük şirketi TÜPRAŞ'ta yapılan denetimler sonrası, Koç Grubu'nun Gezi tavrı nedeniyle cezalandırıldığı iddiaları gündeme gelmişti. Koç Grubu'na ait bu dev yatırımda hükümeti temsilen herhangi bir yetkilinin olmaması ise dikkatlerden kaçmadı. Grubun önde gelen isimlerinden Ali Koç ise törendeki konuşmasında hükümeti övdü; 'Hükümetimizin Ar-Ge’ye verdiği önem bizler için en büyük motivasyon kaynağı olmuştur'

  BAKANLIK ONAYLI 14 AR-GE MERKEZİ

  Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç’un da katıldığı temel atma töreninde konuşan Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, Koç Topluluğu’nun son 5 yıldaki harcamasının toplam 2.7 milyar TL seviyesinde olduğunu belirtti. Koç, “Topluluğun bünyesinde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmış 14 Ar-Ge merkezi bulunmaktadır. Ülkemizin ortalama Ar-Ge harcamalarının net ciroya oranı yüzde 0.9 iken, Koç Topluluğu’nda bu rakam yüzde 1.73 ile uluslararası standartlara yakın seviyelerdedir. Hükümetimizin Ar-Ge’ye verdiği önem bizler için en büyük motivasyon kaynağı olmuştur” şeklinde konuştu.

  HEDEFLER YAKALANDI

  Koç, Türkiye ekonomisinin yüzde 9’unu, ihracatının yüzde 10’unu, devletin toplam vergi gelirlerinin yüzde 9.4’ünü teşkil eden Koç Topluluğu’nun Türkiye’nin özel sektör Ar-Ge harcamasındaki payının yüzde 10 seviyesinde bulunduğunu ifade etti. Çin gibi dünyanın en büyük kamyon pazarına, gerçekleştirdikleri lisans anlaşmasıyla Ford Otosan mühendisleri tarafından üretilen motorların Çin’deki GMC firmasının kamyonlarına kullandırılacağını dile getiren Koç, Ford Otosan’ın geçen yıl itibariyle cirosunun yüzde 2.63’ünü Ar-Ge yatırımlarına ayırdığını, Türkiye’nin 2023 hedefini 10 yıl önceden yakaladığını belirtti.

  1400 AR-GE MÜHENDİSİ ÇALIŞACAK

  Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Ford Otosan’da bin 240 Ar-Ge mühendisinin çalıştığını, 2013 yılı sonunda bu rakamın bin 300’e, 2014 yılı sonunda ise bin 400’e ulaşmasını hedeflediklerini söyledi. Yenigün, “Şirketin geleceğiyle ilgili yaptığı yatırımlara bakıldığında geçen yıl 260 milyon lira harcamışız, bu yıl da 350 milyon liradan fazla harcama yapıyoruz” dedi. Yenigün, yeni Mühendislik Merkezi’nin 20 bin metrekare kapalı, 10 bin metrekare açık alana sahip olacağını ve bin 500 mühendise iyi bir ortamda ürünler tasarlanmasına imkan sağlayacağını belirtti. Tesise 60 milyon TL harcayacaklarını öngördüklerini söyleyen Yenigün, Ford Otosan Mühendislik Merkezi’nin 2014 yılının ortasından itibaren faaliyete geçirmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

  SANCAKTEPE KÜRESEL FIRSATLAR İÇİN ÖNEMLİ

  TEMEL atma törenine katılan Ford Avrupa Ürün Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Barb Samardzich, yeni araçlar ve teknolojilerin iş planlarının tam kalbinde yer aldığını belirterek, “2013 yılında Avrupa’da satışını gerçekleştireceğimiz araçların yüzde 40’ını tamamen yeni veya önemli ölçüde yenilenmiş modeller oluşturacak. 2011-2015 yılları arasında da Avrupa’daki müşterilerimize sunduğumuz model sayısını yüzde 50 artırmış olacağız” dedi. Samardzich, Ford Otosan’ın, Ford’un geleceğe dönük ticari araç planlarında yalnızca Avrupa çapında değil, küresel ölçekte de önemli bir oyuncu olduğunu anlatarak, “Ford Otosan’ın Sancaktepe’deki Ar-Ge Merkezi gibi yeni tesisler sayesinde gelecekteki bu küresel fırsatlardan da önemli ölçüde faydalanabiliyor olacağız” diye konuştu


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir