Petrol
94.84
1.57%
Euro
18.1922
0.02%
Dolar
18.5873
0.02%
Altın
1.022
0.00%
Borsa
3554
1.99%
Bitcoin
374.877
-0.14%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C
  Galataport için durdurma kararı

  Galataport için durdurma kararı

  Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Galataport projesi için durdurma kararı verdi. Danıştay, 2005 yılında da iptal kararı vermişti.
  • 13.10.2014 - 18:52

  Galataport için durdurma kararı #1

  Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Galataport ihalesiyle ilgili açtıkları davayı değerlendiren Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun, yürütmenin durdurulmasına karar verdiğini açıkladı.

  Galataport ihalesini 16 Mayıs 2013 tarihinde 702 milyon dolarla Doğuş Holding kazanmıştı.

  İHALE SÜRECİ

  İlk yapılan Galataport ihalesi, Eylül 2005'te 3 milyar 538 milyon Euro'luk teklif ile Sami Ofer tarafından alınmıştı. Fakat Danıştay tarafından iptal edilmişti. İlk ihalenin ardından 8 sene sonra dolar cinsinden yeni bir ihale gerçekleştiridi. İhaleye 5 grup katıldı. Açık arttırmaya ise 3 grup kaldı.

  Fakat daha ilk arttırma da 2 grup fiyat vermeden çekildi. Sonuç olarak ihaleye çok düşük bir teklif geldi. Teklif o kadar düşüktü ki ihale salonunda büyük bir şaşkınlık yaşandı. Ama ihaleyi 702 milyon dolarlık teklif ile Doğuş Holding kazandı.

  İhale sonrası yaşanan şaşkınlık

  TMMOB'DAN YAPILAN AÇIKLAMA

  TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi ve TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nden yapılan açıklama şöyle:

  Kamuoyunda “Galataport” olarak bilinen Salıpazarı Kruvaziyer Liman Alanı’na ilişkin, Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından Şubat 2013 tarihinde hazırlanan “Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı” ile “Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı” nın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay 6.Dairesi’nde, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi ve İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından dava açılmıştı.

  LİMANIN ÖTESİNDE BİR PROJE

  Onaylanan imar planları ile getirilen yeni koşullarda İstanbul metropolü içinde büyük bir öneme sahip olan Beyoğlu Kentsel Sit Alanı ile sözkonusu planlama alanı içinde bir bütünlük sağlanamayacağı, mevcut alanın yolcu gemisi karşılayan bir liman olmasının ötesine geçerek konaklama tesisleri, ofisler, alış-veriş merkezleri gibi fonksiyonların getirilmesi ile insan, araç ve yapı yoğunluğu bölgenin kaldıramayacağı değerlere ulaşacağı gerekçeleriyle açılan davada Danıştay 6.Dairesi 23 Eylül 2013 tarihli kararında:

  “…Dava konusu planlara planlanan Salıpazarı Kruvaziyer Limanın eskiden bu yana kullanıldığı ve halen faal olduğu, esasen davacılar tarafından da burada kruvaziyer limanın yapılmaması gerektiği yönünde iddiaları bulunmadığı görülmektedir. Buradaki uygulamalara ilişkin hukukilik denetiminin de planların uygulanması aşamasında yapılacak işlemelere (binaların avan projelerinin yapılması vs.) karşı açılacak davalarında yerine getirileceği de izahtan varestedir…”) şeklindeki anlaşılması güç bir gerekçeyle yürütmenin durdurulması talebini reddetmişti.

  YÜRÜTMENİN DURDURULMASINA KARAR VERİLDİ

  Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na yaptığımız itiraz, Kurulun 17 Nisan 2014 tarih ve 2013/894 sayılı kararı ile kabul edilmiş ve Danıştay 6.Dairesi’nin kararının kaldırılmasına ve anılan işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verilmiştir.

  Yüksek Yargı’nın verdiği karara bağlı olarak “Galataport” olarak adlandırılan tüm planlama süreçleriyle birlikte ÇED sürecine ilişkin olarak da yapılan tüm işlem ve eylemler derhal durdurularak kamunun zarara uğratılmasının önüne geçilmelidir."


  Görüş Bildir