Euro
9.868
0.01%
Dolar
8.1913
0.15%
Altın
472.09
0.04%
Borsa
1.33
-2.55%
Bitcoin
446.031
-1.95%
10ºC
İstanbul
Açık 10 C

  Gaziantep’te ev fiyatına dev süs ibriği

  Gaziantep’te bir ustanın bir yılda tamamlayabildiği boyu 2 ila 5 metre arasındaki ibriklerin fiyatı dudak uçuklatıyor.
  • İHA
  • 14.02.2021 - 14:03
  Gaziantep’te ev fiyatına dev süs ibriği

  Gaziantep'te dev ibrikler el işçiliği ile üretiliyor. Gaziantep’te Bakırcılar Çarsısı’nda bulunan devasa ibrikler hem boyutu hem de fiyatıyla dikkat çekiyor. Genelde dekorasyon amaçlı kullanan ibrikler ev fiyatına alıcı buluyor.

  İnsan boyunu aşan ibrikler, ev fiyatına alıcı buluyor. Osmanlı ve Selçuk dönemine ait kalıp ve figürlerle imal edilen ibrikler, günümüzde genelde dekorasyon olarak kullanılıyor. Yaklaşık 40 ile 80 kilo arasında bakır kullanılan 2-5 metrelik ibriklerin fiyatı ise 100 bin ile 200 bin lira arasında değişiyor.

  İBRİKLER TALEBE GÖRE HAZIRLANIYOR

  Büyük emek harcanan ve olağanüstü bir işçiliğin uygulandığı ibrikleri talebe göre hazırladıklarını belirten bakır ustası Hüseyin Kaynar, "Genelde ibrik tarzı, Osmanlı, Selçuklu dönemlerine ait parçaları bire bir orijinal olarak imal ediyoruz. Bakırları levha olarak alıyoruz ve bunları geri örs ve çekiç yardımıyla, kalem yardımıyla işlem yapıyoruz, şekil veriyoruz. Bütün işlemlerden geçtikten sonra patent veriyoruz, yıkıyoruz. Bütün bu işlemleri el emeği ile yapıyoruz. Hesaplamalar yapılıyor, ölçüler alınıyor, levhadan parçalar kesiliyor. Sonra huni ve düz parçalar birleştirilerek lazım olduğu şekilde birbirine kaynatılıp bir araya getirilerek form oluşturuluyor.

  Gaziantep’te ev fiyatına dev süs ibriği #1

  OYMA İŞÇİLİĞİ VE MONTAJ AŞAMASI EN SONDA YAPILIYOR

  Daha sonradan oyma işçiliği ve montaj aşaması yapılıyor. Eski zamanda abdest almak için kullanılıyordu, şimdi ise biz büyük olarak otellere, lobilerine koymaları için devasa bir şekilde imal ediyoruz.

  SÜS AMAÇLI

  Şu anda bu süs amaçlı kullanıyorlar, istenilen büyüklükte yapabiliyoruz. İbriğin dikkat çekmesi için ejderha başı kullandık bunda, değişik topuzlar kullanabiliyoruz. İsteğe göre yapıyoruz, kendimizden de bir şeyler katıyoruz, tarihten esinleniyoruz." dedi.

  Gaziantep’te ev fiyatına dev süs ibriği #2

  DEVASA İBRİKLER 1 YILLIK EMEK TAŞIYOR

  Fabrikasyon ürünlere göre çok yoğun emek harcadıklarını belirten Kaynar, bakırları uzun ve meşakkatli uğraşlar sonucu dev ibriklere dönüştürdüklerini vurguladı.

  Her bir ibrikte ustanın bir yıllık emeği olduğunu anlatan Kaynar, "El emeğinin pek önemi kalmadı. Genelde insanlar fabrikasyon ürünlere yöneliyor, fiyatı da ucuz oluyor. Bizim ürünlerimiz genelde hep el işi oluyor, sanat istiyor, el becerisi istiyor, uğraş istiyor. Çok talep olmasa da biz yine de bu tür ürünlerin üretimini arz talep meselesi olarak görmüyoruz. Genel olarak ibriğin formunu yapmamız 3-4 ay gibi bir süre alıyor. Oyma işçilikleri için yaklaşık tekrar 6-7 ay sürüyor, yani ortalama bir ibriğin bitmesi 1 yılı bulabiliyor. Fiyatlarımız ise 100 bin lira ile 200 bin lira arasında değişiyor.

  Gaziantep’te ev fiyatına dev süs ibriği #3

  50 KİLOGRAM BAKIR KULLANILIYOR

  Bir ibriğin yapılması için ham madde olarak 50 kilo kadar bakır kullanıyoruz. Bakırın kilosu şu anda 80 lira. Ham madde kullanmama şansımız yok. Ayrıca üzerindeki motiflerin eklenmesinde, hatta ibriğin sade şekilde ortaya çıkarılmasında muazzam bir el işçiliği oluyor. Bir usta 1 yılda bir ibriği tamamen bitirebiliyor. Ustanın 1 yıllık emeği yer alıyor bu dev ibriklerde." diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir