Petrol
81.29
-2.89%
Euro
19.5145
0.56%
Dolar
18.6314
-0.01%
Altın
1.055
0.34%
Borsa
4946
0.00%
Bitcoin
308.820
-2.10%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  Gıda ürünlerinin içinde ne var tek sms'le öğrenilecek

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıda ürünlerinde denetimi artıracak ÜDTS'yi hayata geçirecek.
  • 04.09.2013 - 13:06
  Gıda ürünlerinin içinde ne var tek sms'le öğrenilecek

  Gıda ürünlerinin içinde ne var tek sms le öğrenilecek #1

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi'ni (ÜDTS) hayata geçireceğini ve bu sistemle tüketicilerin gıda ürünlerinin içeriğini SMS ile öğrenebileceğini bildirdi.

  İÇERİK TEK SMS'LE ÖĞRENİLECEK

  Bu sistemle tüketici, alkollü içkiler, takviye edici gıdalar, enerji içecekleri, bebek mamaları, formülleri, ek gıdalar, bal, bitkisel sıvı yağlar ve siyah çay ürün gruplarının içeriğini tek bir SMS ile öğrenebilecek.

  Bu sistemin temeli gıda ürünlerine yapıştırılacak tek kullanımlık etiketlere dayanıyor. Tüketiciler, satın aldıkları ürün üzerindeki etiketi basitçe sorguluyor. Ürünün kim tarafından üretildiğini ya da ithal edildiğini, ne zaman üretildiğini, son kullanma tarihinin geçip geçmediğini, ürünün içeriğini öğrenebilecek.

  TOPLATMA KARARI DA ÖĞRENİLEBİLECEK

  Bunun yanında tüketiciler, Bakanlığın herhangi bir nedenle bir ürün hakkında alacağı piyasadan toplatma kararını ürünü tüketmeden önce bilebilecek.

  Sistem sayesinde ürün etiketi üzerinde bulunması zorunlu olan ancak bazı tüketicilerin okumakta zorluk çektiği bilgilere ulaşmak kolaylaştırılacak, ürünün piyasaya arzından sonra etiket ya da ambalaj üzerinde yapılabilecek bilgi değiştirmeye yönelik her türlü müdahalenin de önüne geçilmiş olacak.

  Tüketiciler ürünün etiketini kontrol ederken herhangi bir özel okuyucu cihaza ihtiyaç duymayacak. Bahsedilen kontroller, ÜDTS'nin tüketicilere sağlayacağı 4 farklı sorgulama yöntemi üzerinden yapılabilecek. Sistem, internet, mobil uygulamalar, SMS ve otomatik sesli yanıt sistemi ile tüketicinin sorgulama talebine cevap verecek.

  ÜCRETSİZ İNDİRİLEBİLECEK

  Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi'nin ürün üzerindeki etiketleri kontrol edebilmeleri için tüketicilere sağlayacağı yöntemler arasında "www.udts.com.tr" internet sayfası, iOS , Android ve diğer akıllı telefonlar için geliştirilmiş ve ücretsiz olarak edinilebilen uygulamalar, tüm operatörler için geçerli olan "7364" kısa mesaj servisi ve "444 37 09" numaralı otomatik sesli yanıt sistemi yer alıyor.

  FİRMALARA 31 ARALIK'A KADAR SÜRE

  Ürün takip sistemi uygulanacak ürünleri üreten, ambalajlayan ve ithal eden gıda işletmecilerinin sistem konusunda bilgilendirilmeleri amacıyla Bakanlık tarafından eğitim toplantıları düzenlenecek. Ürün takip sistemi ile getirilen yeni etiketleme sistemini ilgili ürün gruplarındaki tüm gıda firmaları en geç 31 Aralık 2013 tarihine kadar uygulayacak.


  Görüş Bildir