Euro
10.3538
0.42%
Dolar
8.6677
0.32%
Altın
494.85
0.13%
Borsa
1.402
0%
Bitcoin
284.970
-3.84%
21ºC
İstanbul
Çok bulutlu 21 C

  Giresun’da çay hasat etkinliği düzenlendi

  Fındığın başkenti Giresun’da, sezonun başlaması dolayısı ile çay toplama hasat etkinliği düzenlendi.
  • İHA
  • 03.06.2021 - 16:40
  • Güncelleme : 03.06.2021 - 16:56
  Giresun’da çay hasat etkinliği düzenlendi

  Türkiye’nin en kaliteli fındığının üretildiği Giresun’da düzenlenen çay hasat etkinliğine katılan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Giresun’un fındıkta olduğu gibi çayın da en kalitesini ürettiğini ileri sürdü.

  “GİRESUN, DENİNCE AKLA ÇAY VE FINDIK GELİR”

  Giresun’da çay üretiminin en fazla yapıldığı Eynesil ilçesinde üreticilerle birlikte çay bahçesine girip çay toplayan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, yaptığı açıklamada, “Giresun’un doğusundaki toprak yapısı çay ve fındık tarımı için oldukça verimlidir. Hepimizin de bildiği gibi Giresun denince akla çay ve fındık gelir. Fındık ve çayın Giresun ekonomisine katkısı çok büyüktür. Giresun kalite çayı, fındıkta olduğu gibi çok yüksek bir kaliteye sahip bir çaydır. Giresun fındığı bilindiği üzere dünyanın en kaliteli fındığıdır. Ülkemizde fındık ‘Giresun’ kalite ve ‘levant’ kalite fındık diye geçmektedir. Levant kalite fındık, Giresun fındığı haricindeki tüm fındıkları levant kaliteli fındıktır.

  Giresun’da çay hasat etkinliği düzenlendi #1

  "ÇAYIMIZ DA LEZZETİNİ VE TADINI TOPRAĞINDAN VE İKLİMİNDEN ALIYOR"

  ‘Giresun Kalite’ fındık lezzetini nereden alıyor diye sorarsanız, toprağın mineral yapısından ve ilimizin ikliminden almaktadır. Çayımız da aynen fındığımız da olduğu gibi lezzetini ve tadını toprağından ve ikliminden almaktadır." dedi.

  Giresun’da çay hasat etkinliği düzenlendi #2

  30 BİN TON YAŞ ÇAY ÜRETİMİ

  Giresun’da çay sektöründe 11 işletme ve paketleme tesisi bulunduğunu belirten Çakırmelikoğlu "Buralarda yaklaşık 1.000 civarında istihdam sağlanmaktadır. Fındık üretimi ve ticareti yapanlar bu rakamın dışındadır. Bu işletmelerin ilimize yüksek oranda katkısı bulunmaktadır. Giresun’da yaklaşık 30 bin ton yaş çay üretimi yapılmaktadır ve bundan 7 bin ton kuru çay mahsulü elde edilmektedir. Bizim öncelikli amacımız çay ve fındığımızın markalaştırılması yönünde tüm desteğimizi kurumlarımıza aktarmaktır.” diye konuştu.

  Giresun’da çay hasat etkinliği düzenlendi #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir