Global piyasalarda hareketlilik sürüyor
REUTERS

Asya borsaları, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) ekonomiye verdiği acil durum desteklerini geri çekmeyi değerlendirmek için çok erken olduğunu açıklaması ve ABD Başkanı Joe Biden'ın yeni 1 trilyon 800 milyar dolar değerindeki destek paketi planlarını duyurmasıyla yükseldi.

Fed Başkanı Jerome Powell, Fed'in faizleri ve tahvil alım programını değiştirmediği kararının ardından düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin ekonomik toparlanmasına yönelik daha iyimser bir yaklaşım sergilemesine rağmen para politikasındaki herhangi bir değişikliği değerlendirmeye başlamak "henüz vaktin gelmediğini" söyledi.

Powell'ın açıklamalarının ardından Biden, Kongre'ye yaptığı ilk konuşmasında aileler ve eğitim için kapsamlı bir destek paketi açıkladı. Ord Minnett'in yatırım danışmanı John Milroy, Biden'ın yaptığı konuşmayı değerlendirerek "Büyük altyapı harcaması, iklim adımları ve aşılar gibi önemli noktalara değindi. Fed para politikasını gevşetme yanlısı yaklaşımını koruyor. Hepsi de çok destekleyici." dedi.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi ilk işlemlerde yüzde 0,1 yükseldi. Avustralya'nın S&P/ASX 200 endeksi petrol fiyatlarındaki artışın enerji hisselerini yükseltmesiyle yüzde 0,31 artış kaydetti. Çin lokomotif CSI300 endeksi yüzde 0,65 yükseldi. Japonya piyasaları bugün tatil dolayısıyla kapalı ancak Nikkei endeksi vadeli kontratları yüzde 0,05 artışla 28 bin 970'e yükseldi.

DÖVİZ

Dolar, Fed'in para politikasını gevşetme yanlısı yaklaşımını sürdürmesi ve Beyaz Saray'ın büyük çaplı harcama planlarının ardından dokuz haftanın en düşük seviyesine geriledi. Yatırımcıların bir süredir enflasyonda küresel çapta yükseliş öngörerek döviz piyasalarında pozisyon alırken, yapılan açıklamalar bu öngörüleri destekledi.

Euro, dolar karşısında yaklaşık 1.2114 olan direnç seviyesini aştıktan sonra 1.2148 ile şubat sonundan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Fed Başkanı Jerome Powell'ın istihdamın hedefin çok gerisinde kalmaya devam ettiğini söyleyerek varlık alımlarının erken azaltılmasına yönelik spekülasyonu ortadan kaldırması doların değer kaybetmesine neden oldu.

Global piyasalarda petrol fiyatları

PETROL

Petrol fiyatları önceki seansta yüzde 1 yükseldikten sonra Hindistan, Japonya ve Brezilya'da artan koronavirüs vakalarının etkisine dair endişelere rağmen bu yaz talebin toparlanacağı beklentisiyle kazanımlarını artırdı. Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı yüzde 0,3 artışla 67,49 dolara yükseldi. ABD hafif ham petrolü yüzde 0,3 artışla 64,04 dolara yükseldi.

ALTIN

Altın fiyatları Fed'in kararının ardından doların değer kaybetmesiyle yükseldi. Altının spot piyasadaki ons fiyatı yüzde 0,3 artışla 1.786,36 dolara yükseldi.