Petrol
112.35
-0.09%
Euro
17.4304
0.25%
Dolar
16.6735
0.21%
Altın
976.28
0.34%
Borsa
2402
0.00%
Bitcoin
327.598
-2.46%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C

  Güngör Uras: Ekonomi coşmuş durumda

  Ekonomiyi herkesin anlayacağı şekilde anlatan Güngör Uras ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi.
  • 17.07.2013 - 10:33
  Güngör Uras: Ekonomi coşmuş durumda

  Güngör Uras: Ekonomi coşmuş durumda #1

  Milliyet Gazetesi ekonomi yazarı Güngör Uras ekonomide var olan algının yanlış olduğunu söyledi. Ekonomi durgun, bir türlü canlanmadı demelerini rakamlarla çürüten Uras, Türk ekonomisinin çok canlı olduğunu söyledi.

  Kime sorsanız ne diyor? "Ekonomi bir türlü canlanamadı. Piyasalar zaten durgun idi. Gezi Parkı olayları durgunluğa tüy dikti. Haziran çok kötü geçti" diyor. Geliniz görünüz ki, ekonomide olan biteni haber veren rakamlar farklı bir görünüm veriyor. Rakamlara göre, bu yılın ilk yarısında talepte canlanma var. Hele hele haziranda talep coşmuş.

  TALEP ÇOK ÇOK CANLI

  Bu bilgileri nereden çıkarıyoruz? Maliye Bakanı ocak-haziran ayları bütçe rakamlarını açıkladı.

  Bütçede en önemli kalemler, halkın alışverişine, ithalata dayalı olarak yapılan vergilerin durumudur.

  Ayşe Hanım Teyzem alışveriş ettikçe KDV öder. ÖTV öder. Tüccar Ali Bey ithalat yaptıkça, ithal ettiği malın değeri üzerinden KDV öder.

  Dahilde alınan KDV ile ÖTV'nin artışı Ayşe Hanım Teyzem gibilerin alış verilerinin arttığını gösterir. İthalde alınan KDV Tüccar Ali Bey'in daha çok ithalat yattığını gösterir.

  2012 Haziran ayına göre KDV ve ÖTV artışları çıldırmış. Ocak-Haziran döneminde geçen yıl dahilde alınan KDV yüzde 1.7 artmışken, bu yıl yüzde 23.8 oranında, ÖTV yüzde 5.4 artmışken bu yıl yüzde 27.6 oranında, ithalde alınan KDV yüzde 0.3 artmışken bu yıl yüzde 32.3 oranında artmış.
  Demek talep çok çok canlı.

  ÜRETİM-İHRACAT NASIL?

  Eğer iç talep canlı ise, sanayi üretimde de artış olması beklenir. Geliniz görünüz ki, geçen yılın aynı aylarına göre bu yılın ilk aylarında sanayi üretim artışı çok yavaş gitti. Ocak-mayıs döneminde sanayi üretimi geçen yılın aynı dönemine göre sadece yüzde 2.10 oranında arttı.

  İhracat da geçen yılın ilk beş ayına göre yüzde 2.9 oranında artış gösterdi.
  Bu durumda iç talepteki canlanmanın kaynağı ne? KDV ve ÖTV ödenen mallar hangi mallar? İthal malları mı?

  ÜRETİM ARTMIYOR AMA

  TÜİK'in yayınladığı işgücü istatistiklerine göre, nisandan nisana bir yılda 1 milyon 61 kişiye yeni iş imkanı yaratılmış.

  Bir yılda ücretle çalışanların sayısı 967 bin, sanayide çalışanların sayısı 238 bin artmış.

  Sanayide üretim artışı yavaş,ama sanayi kuruluşları işçi almış. İşsizlik oranı düşmüş.

  İlginç olan yılbaşından bu yana olumlu gelişmenin kesintisiz devam etmesi. Çalışan sayısının her ay devamlı artması,işsiz sayısının devamlı olarak düşmesi.

  PARAKENDECİLER: CİROMUZ ARTTI

  Perakende kesiminde bir duraklama vardı. Gezi Parkı olaylarının duraklamayı artırdığı söyleniyordu.

  Olayların sadece Taksim ve çevresinde değil, İstanbul'un genelinde ve Anadolu'da piyasada yavaşlamaya yol açtığı belirtiliyordu.

  Geliniz görünüz ki perakendecilerin tepe örgütü haziran ayında perakendede ciroların yüzde 12.5 arttığını açıkladı.

  Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) şemsiyesi altında toplanan modern perakendeciler, Gezi Parkı olaylarının sektörde korkulduğu kadar büyük bir kayıp yaratmadığını, marka bazında değişmekle birlikte, genel anlamda bu yıl da geçen yıl haziran ayına benzer ölçüde ciro yaptıklarını söylüyorlar.

  Güngör Uras: Ekonomi coşmuş durumda #2

  AÇIKLANAN BİLGİLER

  KDV ve ÖTV rakamları ile çalışan sayısının arttığını, işsiz sayısının azaldığını gösteren bilgilere göre, iç talep beklenenin üzerinde bir canlanma sürecine girmiş durumda. Perakendeciler de bu gelişmeyi teyit ediyor.

  İç talep beklenenin üzerinde coştuğuna, işsizlik azaldığına göre, sanayide üretim artıyor demektir. Halbuki sanayi üretimi artışı sınırlı. Bu durumda acaba iç talep gene ithalata mı dayalı olarak canlandı? (Ufak bir not: 2013 ilk 6 ayda 292 bin binek otomobili satıldı. 228 bini ithal, 63 bini yabancı firmaların Türkiye'de ürettikleri otomobil.)


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir