Petrol
110.91
0.00%
Euro
17.0659
0.18%
Dolar
15.9247
-0.01%
Altın
949.69
0.09%
Borsa
2381
0.36%
Bitcoin
474.006
-1.52%
17ºC
İstanbul
Hafif yağmur 17 C

  Gürcistan'da üretip Türkiye'ye satacak

  Anadolu Grubu'nun Gürcistan'da ürettiği elektrik, Türkiye’ye sattığı ilk proje olma özelliği taşıyor.
  • 13.10.2014 - 10:07
  Gürcistan'da üretip Türkiye'ye satacak

  GBG

  Enerji Bakanı Taner Yıldız, Anadolu Grubu'nun Gürcistan’ın Ahıska bölgesindeki, Türkiye-Gürcistan sınırına yaklaşık 25 kilometre uzaklıktaki Paravani Nehrine inşa ettiği Paravani Hidroelektrik Santrali açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye ile Gürcistan tarafından böyle bir projenin başarılmasının önemli olduğunu vurgulayarak, Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı ile beraber güçlenen ilişkilerin Bakü -Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı ile daha etkili hale geldiğini söyledi.

  9 AY TÜRKİYE'YE, 3 AY GÜRCİSTAN'A

  90 megavat kurulu güce sahip Paravani HES’te üretilen elektrik 9 ay boyunca Türkiye’ye, 3 ay da Gürcistan’a satılacak. HES bir Türk yatırımcının yurtdışında geliştirdiği ve ürettiği elektriği Türkiye’ye sattığı ilk proje olma özelliği taşıyor.

  "PROJEYİ DEVRETMEYECEĞİZ"

  Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Gürcistan’da gerçekleştirdikleri bu yatırımın ilk adım olduğunu belirterek, Burada yabancı yatırımcıya çok büyük imkanlar sağlanıyor. Dış yatırıma oldukça açık bir ülke. Biz Gürcistan’da ilk olmanın avantajlarını yaşadık. Bu projede genelde geçerli olan yap-işlet-devret modelinden farkli bir durum söz konusu. Yaptığımız santrali devretmiyoruz. Baraj sonsuza kadar bizim. İlk 6 yılda projenin kendisini ödemesini bekliyoruz" dedi.

  "CARİ AÇIKLA MÜCADELEYE KATKI SAĞLAYACAĞIZ"

  Paravani HES’in Türkiye’ye yapacağı elektrik satışının yıllık 20 milyon dolar civarinda olacağını kaydeden Özilhan şöyle konuştu: “Paravani HES’te ürettiğimiz elektriği buradaki şirketimiz Türkiye’ye satacak. Ancak bu para daha sonra temettü olarak bizim grubumuza geleceği için, cari açıkla mücadeleye katkı sağlayacağız. Bir nevi ihracat yapmış olacağız. Bu açıdan bakıldığında da oldukça önemli bir proje ve biz bu şekilde Gürcistan’da yeni fırsatları değerlendiriyoruz. Şu anda somutlaşmış 2-3 proje üzerinde çalışıyoruz. Hedefimiz 2020’ye kadar 400-500 milyon dolar yatırımla 500 megavat kurulu kapasiteye ulaşmak.

  KUŞLARA GÖÇ YOLU, BALIKLARA YUMURTLAMA HATTI HASSASİYETİ

  Projenin Genel Müdürü Murat Küçük, çevre dostu bir anlayışla inşa ettikleri santralde ayrıca balık ve kuşlar için özel göç yolları yaptıklarını söyledi. Balıkların yumurtlama döneminde akıntıya ters yönde hareket ettiklerini kaydeden Küçük şöyle devam etti: “Suyun kaynağına doğru yumurtalarını oraya bırakıyorlar. Biz de o nedenle balıkların güvenli bir şekilde yumurtlamalarını sağlayacak 81 metrelik özel bir hat oluşturduk. Kuşlar için de göç yollarını tespit ederek, güvenliklerini sağlayacak şekilde uyarı mekanizmaları kurduk.

  EKONOMİK SINIRLARIN KALKTIĞI BİR FAALİYET

  Enerji Bakani Taner Yıldız da, Paravani HES’in Türkiye’ye komşu ülkeden elektrik sağlanması açısından önemli bir proje olduğunu belirterek şunları söyledi: "Türkiye’nin tüm komşuları ile iletim hattı mevcut. Şu anda 1000 megavata kadar elektrik iletim hattımız bulunuyor. Komşularımızla gerektiğinde karşılıklı olarak elektrik alım-satımı yapabiliyoruz. Bu siyasi sınırların korunup, ekonomik sınırların kalktığı, enerji sınırlarının genişlediği son derece faydalı bir faaliyet. Bu tür adımları genişleterek devam ettirmek istiyoruz. Şu anda AB enerji iletim hatları konusundaki uyum adımlarımız sonucunda eğer ihtiyaç olursa, örneğin Türkiye’den Fransa’ya elektrik satılabilecek."

  İNŞAAT SIFIR KAZA İLE TAMAMLANDI

  Anadolu Grubu Enerji Koordinatörü Tugban Izzet Aksoy  45 ayda tamamlanan Paravani HES’in özelliklerini şöyle özetledi: "Projede 2 bin kişi çalıştı. Sıfır kaza ile inşaatı tamamlandı. Buradan Türkiye’ye satılan elektrik ile 160 bin vatandaş, aydınlanırken, 100 hastane ve 50 fabrikaya enerji verilecek olan proje 185 milyon dolara mal oldu. Projenin 115 milyon dolarlık kısmı EBRD, IFC ve TSKB tarafından verilen krediyle karşılandı" ifadelerinde bulundu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir