Dolar
7.7458
-0.0025%
Euro
9.0847
-0.1428%
Altın
1905.79
-0.0152%
Borsa
1143.51
-0.151%
G. Altın
474.977
1.7037%
Bitcoin
82665.83
0.0212%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C

  Hak-İş'ten protokol yapan bakana isyan

  Mahmut Arslan: Bizimle alay ediyorlar.
  • 25.07.2012 - 04:30
  Hak-İş'ten protokol yapan bakana isyan

  Hak-İş ten protokol yapan bakana isyan #1

  Hak-İş ten protokol yapan bakana isyan #2

  Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, basın mensupları ile bir araya geldiği iftarda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in bugün Üçlü Danışma Kurulu'nu topladığını söyledi. Türkiye'nin her alanda büyüdüğünü ancak 1982 Darbesi'nin yasalarından çalışma hayatının kurtulamadığını belirterek, Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı'nın Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmemesi nedeniyle sendikal hayatın ciddi bir kaos içinde olduğunu söyledi. Yasanın çıkartılamaması nedeniyle 904 işyerindeki yaklaşık 200 bin işçinin şubat ayından beri toplu sözleşme yapamadığını ifade eden Arslan, yasanın çıkmaması durumunda eylül ayında bu rakamın 500 bin işçiye çıkacağını dile getirdi.

  Arslan, şöyle devam etti:

  ''Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı bugün Üçlü Danışma Kurulu'nu topladı. Toplantıda, bu konular da gündeme geldi. Toplu İş İlişkileri Yasası'nın çıkmamasının önümüze koyduğu sorunları tartıştık. Bunlardan bir tanesi, 200 binden fazla işçinin toplu sözleşmemelerinin imzalanamamış olması ve yetkilerinin verilememiş olması bir sorun; bu tartışıldı. İki, SGK verileri dikkate alınarak istatistiklerin yayınlanması gerekiyor. Bunun sonuçları tartışıldı. Üçüncü olarak 2009 yılındaki istatistikler esas alınarak yetki tespitlerinin verilmesi konusu tartışıldı ama ne yazık ki her üç konuda da bir çözüm bulanamadı. Çünkü yasal düzenleme gerektiriyor. Yapılacak olan her türlü düzenlemenin bir hukuki karşılığı olması gerekiyor, bunun için de parlamentonun yasa çıkarması gerekiyor.''

  Sorunların varlığını kabul ettiklerini ancak sorunları çözmek için Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı'nın kanunlaşması gerektiğine işaret eden Arslan, Parlamento'nun tatilde olduğunu vurguladı. Üçlü Danışma Kurulu toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve mecliste grubu bulunan partilerin liderlerini ziyaret edip Meclis'in olağanüstü toplanarak yasanın çıkarılmasını önerdiklerini anlatan Arslan, bu görüşlerinin diğer örgütler tarafından da kabul gördüğüne dikkati çekti.

  Mahmut Arslan, toplantıda farklı görüşlerin de dile getirildiğini belirterek, ''Bakanlığın, taraflarla bir iyi niyet protokolü imzalayıp, yetki tespitlerinin verilmesi konusunda çabası da söz konusuydu. Biz bu protokolü hukuki bulmadık ve yasanın çıkartılması konusunda engel olacağını düşünerek protokole itiraz ettik'' diye konuştu.

  KIDEM TAZMİNATI KONUSU

  Toplu İş İlişkileri Yasası çıkmadan çalışma hayatına ilişkin diğer konuların konuşulmasının doğru olmadığını daha önce de ilan ettiklerini bildiren Arslan, ancak kıdem tazminatı konusunun sürekli kamuoyunun gündemine getirildiğini anlattı. Bakan Faruk Çelik'in bugünkü toplantıda kıdem tazminatı konusunun gündemlerinde olmadığını ve sosyal taraflarla görüşmeden bir şey yapılmayacağını bir kez daha söylediğine işaret eden Arslan, ''Taslağı kim sızdırıyorsa çıksın, delikanlıca 'bu bizim taslağımız' desin, kimse hükümetse bakansa. Bakan, inatla 'benim böyle bir taslaktan haberim yok, benim taslağım değil' diyor'' ifadesini kullandı.

  Toplu İş İlişkileri Yasası'nın ötelenmek istendiğini öne süren Arslan, şunları kaydetti:

  ''Çözüm konusunda Sayın Bakan ve Başbakan'ın inisiyatif almasını bekliyoruz. Bugün geldiğimiz nokta, 'yasayı çıkaramadık, bari protokol yapalım.' Bu gerçekten bizimle alay etmek anlamındadır. Hak-İş bu çözümü asla kabul etmiyor. Yasamızı istiyoruz, yasayı da Meclis'in tatilinin sona ermesini beklemeden, Meclis'i olağanüstü toplayarak yasanın çıkarılmasını istiyoruz. Bu bizim hakkımız.''

  "2009 SONRASI SENDİKALARI İÇİN ÇÖZÜM YOK"

  Açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Arslan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın hazırladığı protokole ilişkin bir soruya, ''Protokol, 2009 yılında barajı geçen sendikalara bugün başvurduğu işyerleri için yetki tespitini vermeyi hedefliyor. 2009 yılından sonra kurulmuş sendikalar içinse protokolde bir çözüm yok'' karşılığını verdi. Protokole, Hak-İş dışında itiraz olmadığına işaret eden Arslan, protokolün hukuki karşılığı olmadığını yineledi.

  Üçlü Danışma Kurulu'ndaki itirazlarının kabul gördüğünü ve protokolün imzalanmadığını vurgulayan Arslan, ''Başbakan Erdoğan ve Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin genel başkanlarından randevu isteyeceğiz ve yasanın çıkarılması için Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırmalarını isteyeceğiz. Konuyu, kendi örgütleriyle görüşmek isteyen örgütler oldu. Bu görüşmeler, birkaç güne kadar tamamlanacak. Biz, Başbakan'a ve muhalefete 4 konfederasyon beraber gidelim istiyoruz. Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, bizim adımıza randevu talebinde bulunacak'' dedi.

  "KOBİ TEMSİLCİLERİ HÜKÜMETİ TEHDİT EDİYOR"

  Arslan, ''Sayın Bakan, yasanın çıkmamasını nasıl açıkladı?'' sorusu üzerine, Bakan Faruk Çelik'in yasanın çıkmamasından dolayı üzüntü duyduğunu belirterek, ''Bunu engelleyenin kim olduğunu Sayın Bakan da biliyor, biz de biliyoruz'' cevabını verdi.

  İş çevrelerinin ve özellikle KOBİ'lerin hükümet üzerinde baskı kurduğunu ifade eden Arslan, ''Bu baskıları tehditlere kadar vardırdılar. Ben biliyorum, pek çok yazışmaları. Bu yasa çıkarsa fabrikalarını söküp İran'a taşıyacaklarını, işçilerini çıkaracağını ifade eden işverenlerin tehditlerini biliyorum. Bu yüzlerce kez oldu. Hükümet ve bakan üzerinde çok büyük baskı oluşturuldu. Özellikle KOBİ temsilcileri. Ancak bu mazeret olamaz'' değerlendirmesinde bulundu.

  Arslan, bir soru üzerine, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ''Yasaya karşıyız'' diye bir açıklamasını duymadığını dile getirerek ancak KOBİ'leri temsil edenlerin yasanın çıkmaması için ciddi çaba gösterdiğini söyledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir