Dolar
6.9618
0.1308%
Euro
8.2274
0.4333%
Altın
1977.78
0.0485%
Borsa
1134.33
0.6593%
G. Altın
441.326
-0.0966%
Bitcoin
78671.37
-0.7373%
27ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 27 C

  Hedef: Kayıt dışını yüzde 15'e çekmek

  SGK Yönetim Kurulu'ndan Bayraktar "Sosyal Güvenlik Reformu'nun Yansımaları" konferansında konuştu.
  • 28.01.2013 - 15:26
  Hedef: Kayıt dışını yüzde 15'e çekmek

  Hedef: Kayıt dışını yüzde 15'e çekmek #1

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Yönetim Kurulu Üyesi Şemsi Bayraktar, SGK'nın prim gelirlerinin arttığını, gelirlerle giderlerin karşılanmaya başlandığını belirterek, ''En büyük hedefimiz, kayıt dışılığı yüzde 15'e düşürmek,'' dedi.

  Sakarya Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SSMMO) konferans salonunda düzenlenen ''Sosyal Güvenlik Reformu'nun Yansımaları ve Sosyal Güvenlikte Teşvik Uygulamaları, İş Sağlığı ve Güvenliği'' konferansında konuşan Bayraktar, SGK'nın kayıt dışılığın önlenmesi konusunda ciddi çalışmalar yaptığını söyledi.

  TARIMDA KAYIT DIŞI YÜZDE 85

  Kayıt dışılıkla mücadele çalışmalarına destek verdiklerini kaydeden Bayraktar, istihdamda kayıt dışılığın yüzde 52'ye düştüğünü, ekonomide de yüzde 27'ye gerilediğini bildirdi. ''Prim gelirlerimiz artıyor, artık gelirlerimizle giderlerimizi karşılamaya başladık, en büyük hedefimiz kayıt dışılığı yüzde 15'e düşürmek," diyen Bayraktar, "Yakaladığımız ivmeyi düşürmeden devam edeceğiz. En fazla kayıt dışılık yüzde 85 oranla tarımda. Bunun en önemli kesimini kadınlar oluşturuyor. Kadınlarımız için çeşitli yönetmelikler yaparak, bu sorunu çözmek istiyoruz. Bağ-Kur ile ilgili bazı kanunları geçirmeyi başardık ve bu kesimin durumunu iyileştirdik," şeklinde konuştu.

  Bayraktar, kayıt dışı ile mücadelede denetim gücünün artırıldığını ifade ederek, mükelleflerin vergi yükünü azaltarak ve mücadeleyi sürdürerek kayıt dışılığın azaltılabileceğine dikkati çekti.

  KAYIT DIŞIYLA MÜCADELE ÇEKİRDEKTEN BAŞLIYOR

  Kayıt dışı ile mücadelede toplumsal duyarlılığın sağlaması gerektiğini vurgulayan Bayraktar, sözlerini şöyle tamamladı:

  "Bu manada SGK, mükemmel çalışmalar yapıyor. Çocuklarımızla konuyla ilgili kitaplar dağıtıyor ve bilinçli bir nesil yetişiyor. Türkiye'nin her yerinde SGK merkezleri açılıyor. Bu, vatandaşların ayağına gidiyoruz demektir. Sağlıkta müthiş bir suistimal var. Bundan bahsetmek istemiyorum ama çok büyük bir suistimal var. Bunun için de avuç içi tarama sistemi geliyor. SGK'nın bu problemlerini aşmamız lazım. Aksi takdirde çiftçinin, emeklinin, çalışanın sorunlarını halletmemiz mümkün değil. Bunun için problemlerimizi mutlaka halletmemiz lazım."

  Görüş Bildir