Petrol
93.35
1.69%
Euro
18.336
-1.13%
Dolar
18.5814
0.05%
Altın
1.021
-0.85%
Borsa
3484
0.00%
Bitcoin
373.746
-0.65%
18ºC
İstanbul
Bulutlu 18 C

  İDO'nun uygulaması vatandaşı çıldırttı

  Özelleştikten sonra esnek ve dinamik fiyat uygulamasına geçen İDO, vatandaşları adeta çıldırttı.
  • 26.06.2012 - 15:04
  İDO'nun uygulaması vatandaşı çıldırttı

  İDO nun uygulaması vatandaşı çıldırttı #1

  Takvim'in haberine göre: Bilet fiyatlarını 'dinamik' ve 'esnek' yapan İDO'ya tepki büyüyor. Yeni uygulamayla biletler neredeyse uçak fiyatına yaklaşırken, vatandaşlardan sonra ihracatçılar da isyan etti...

  İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) özelleştirildikten sonra herkesin tepkisini çekmeye devam ediyor.

  'Esnek' ve 'dinamik' fiyat politikası adını verdiği uygulamayla bütün bilet ücretlerini bir anda yükselten İDO özellikle tatil sezonunda vatandaşlar için kabus halini aldı. İstanbul'dan Bursa, Yalova, Bandırma gibi hatlara en kolay ulaşım olarak görülen İDO'dan başka alternatifi olmayan vatandaşlar, eğer bileti kalkış saatine yakın almak isterlerse neredeyse uçak fiyatına yakın ücret ödemek zorunda kalıyor.

  ACİLEN YANLIŞTAN DÖNÜLSÜN

  Tepkilere rağmen uygulamadan ve yüksek kazançtan vazgeçmeyen İDO yönetimine bir tepki de ihracatçılardan geldi. Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Koordinatör Başkanı Orhan Gençoğlu, "İDO özelleştirme sonrası uyguladığı fiyat politikası ile sadece vatandaşları değil, işadamlarını da zora sokuyor" dedi. Gençoğlu yazılı açıklamasında, acilen yanlıştan dönülmesi gerektiğini söyledi. Esnek ücret tarifesinin adaletsizliklere yol açtığını aktaran Gençoğlu, bilet alırken de artık büyük zaman kayıpları yaşandığını belirtti.

  İDO'NUN YAPTIĞI REKABETE AYKIRI

  Gençoğlu, "İDO'nun yaptığı taban ve tavan bilet fiyatları arasında çok büyük farkların olması, araca ve şoföre ayrı bilet istenmesi, cam kenarı ve koridor fiyatlarının farklılıkları diğer işletmelere de kötü örnek oluşturuyor. Bunları göz önünde bulundurarak hareket etmek gerekiyor" diye konuştu.

  İDO web sayfasının kullanım elverişsizliği nedeniyle internet üzerinden ve telefonla çağrı merkezinden bilet alınamadığı, bu nedenle son anda yüksek ücretler ödeyerek bilet almak zorunda kalındığını savunan Gençoğlu, Rekabet Kurumu başta olmak üzere yetkililerin bu adaletsizliğe bir an önce çözüm bulması gerektiğini vurguladı.

  İDO NELERİ DEĞİŞTİRDİ?

  * Biletini geç alanlar daha yüksek ücret ödüyor.
  * Araçlı seyahatlerde şoför de ücrete tabi oldu.
  * Arabalı vapurda öne geçmek isteyen fazla ücret ödüyor.
  * Hizmet bedeli adı altında ekstra para alınıyor.
  * Koltuğu cam kenarı gibi bir yerden isterseniz ekstra ücret alınıyor.
  * Bazı mesleklere uygulanan indirim ise kaldırıldı.
  * Çağrı merkezi, dönüş bileti için 'gişeden alın' diyor. Bu durumda ücret yükseliyor.
  * İnternet sitesi sağlıklı çalışmıyor. Online bilet almak imkansız oluyor.

  ŞİKAYET GELİNCE ARAÇTA ESNEK FİYATTAN VAZGEÇTİ

  İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), esnek fiyatlama sistemine gelen tepkiler üzerine geri adım attı. İDO, pazartesi-perşembe günleri arasında esnek fiyatlama uygulamasından vazgeçerek araç fiyatlarını sabitledi. Ancak yolcu fiyatları yine esnek fiyata göre olacak. Yeni sistemle yolcular özelleştirme öncesi fiyatlarla seyahat edebilecek.

  İDO'dan yapılan açıklamaya göre kampanya 1 Temmuz ile 15 Ağustos arası geçerli olacak. Pendik-Yalova hattını kullananlar araç başına 51 TL, Yenikapı-Yalova için 59 TL, Yenikapı-Bursa için 75 TL, Yenikapı-Bandırma için de 85 TL ödeyecek.

  Yenikapı-Bandırma hattına bakıldığında yolcu fiyatları esnek sisteme göre Temmuz ayının ilk haftası için ekonomi sınıfında 39 lira ile 44 lira arasında değişiyor. Buna göre araç artı sürücü için ödenecek fiyat 124 lira ile 129 lira arasında değişiyor.

  Özelleştirmeden önce ise sürücü için ücret alınmıyordu. Sürücü ile birlikte aracın ücreti ise 125 lira idi. Tarife değişmeden önceki ücret ise 228 liraya kadar çıkıyordu.

  ÇOK ŞİKAYET VARDI

  İDO'nun uyguladığı esnek fiyatlama sistemi yaz başından bu yana büyük tepkilere neden oldu. Hatta Bursa Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine kendi deniz otobüsü hattını kurma kararı dahi aldı. Belediye yetkilileri halen konu ile ilgili olarak görüşmelerini sürdürüyor.


  Görüş Bildir