Euro
15.5189
1.98%
Dolar
13.6695
1.33%
Altın
783.84
1.22%
Borsa
2.005
1.19%
Bitcoin
705.079
-0.92%
9ºC
İstanbul
Bulutlu 9 C

  İhracat potansiyeli yüksek KOBİ'lere özel teşvikler

  İhracat potansiyeli yüksek KOBİ'lere özel teşvikler ve finansman imkanları sağlanacak.
  • AA
  • 24.03.2021 - 13:15
  • Güncelleme : 24.03.2021 - 13:30
  İhracat potansiyeli yüksek KOBİ'lere özel teşvikler

  İhracatın tabana yayılması ve ihracatçıların rekabet gücünün artırılmasına yönelik yıl sonuna kadar hayata geçirilecek reformlarla, ihracat potansiyeli yüksek KOBİ'lerin dış pazarlara açılmaları ileri seviyede teşvik edilecek.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 12 Mart'ta açıkladığı, ekonomiyi yatırım, üretim, istihdam ve ihracat temelinde büyütmeye yönelik Ekonomi Reformları Eylem Planı'nın takvimi ile ilgili bakanlıkların ve kurumların yol haritaları belli oldu.

  İHRACATI TABANA YAYAN ÖNEMLİ ADIMLAR

  Eylem planından derlediği bilgilere göre, bu yıl ihracatın tabana yayılması ve ihracatçıların rekabet güçlerinin artırılmasına yönelik önemli adımlar atılacak.

  İhracat potansiyeli yüksek KOBİ'lerin dış pazarlara açılmaları daha ileri seviyede teşvik edilecek. Konuya ilişkin düzenlemeler Ticaret Bakanlığı"nın sorumluluğunda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı"nın katkılarıyla yılın ilk yarısında tamamlanacak.

  YURT DIŞI LOJİSTİK MERKEZLER AÇILACAK

  Yıl sonuna kadar yurt dışı lojistik merkezleri (YDLM) açılarak ihracatçıların potansiyel pazarlara ve dağıtım kanallarına erişimi hızlandırılacak. Bu doğrultuda Ticaret Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile ortak çalışmalar yürütecek.

  İhracat potansiyeli yüksek KOBİ lere özel teşvikler #1

  YENİ NESİL İHTİSAS SERBEST BÖLGELERİ

  Ticaret ile Sanayi ve Teknoloji bakanlıklarının iş birliğiyle Ar-Ge yoğun, yüksek teknolojili ve katma değeri yüksek mal ve hizmet üretimine yönelik "Yeni Nesil İhtisas Serbest Bölgeleri" faaliyete geçirilecek.

  KOBİ'LERİN FİNANSMANA ERİŞİMİ KOLAYLAŞTIRILACAK

  Katma değeri yüksek ürün üreten ihracatçıların, rekabet avantajının ve ihracat potansiyelinin yüksek olduğu ülkelerde alacak sigortası ve alıcı kredileriyle desteklenmesi sağlanacak. Söz konusu destekler için düzenlemeler yıl sonuna kadar hayata geçirilecek.

  DEVLET DESTEKLİ ALACAK SİGORTASI SİSTEMİ

  KOBİ'lerin bu dönemde "Devlet Destekli Alacak Sigortası Sistemi"yle güvence altına alınan alacaklarının bankalar nezdinde teminat olarak kabul edilmesi sağlanarak bu firmaların finansa erişimi kolaylaştırılacak.

  İhracat potansiyeli yüksek KOBİ lere özel teşvikler #2

  TÜRK EXİMBANK YENİDEN YAPILANDIRILACAK

  Öte yandan Türk Eximbank'da uluslararası düzeyde en iyi uygulamalar dikkate alınarak yeniden yapılandırılacak.

  İhracatçıların Türk Eximbank destekleriyle ilgili işlemlerinin şube bağımlılığı olmadan dijital kanallardan yapılmasını sağlayacak altyapı dönüşümü, 2022 yılının ortasına kadar gerçekleştirilecek.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir