Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
717.500
2.64%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C

  IIRA Bank Asya'nın kredi notunu düşürdü

  Moody's'in ardından bir başka kredi derecelendirme kuruluşu daha Bank Asya'nın notunu düşürdü.
  • 23.09.2014 - 09:55
  IIRA Bank Asya'nın kredi notunu düşürdü

  IIRA Bank Asya nın kredi notunu düşürdü #1

  Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Ağustosun son haftasında kredi notunu 5 kademe birden indirdiği Bank Asya'ya, İslami derecelendirme şirketinden de kötü haber geldi.

  BANK ASYA'NIN KREDİ NOTUNU DÜŞÜRDÜ

  Kredi derecelendirme kuruluşu Islamic International Rating Agency (IIRA), 9 ayda 6 milyar liralık mevduat çıkışı yaşayan ve batık kredi oranı sektörün 5 katına ulaşan Bank Asya'nın kredi notlarını, zayıflayan finansal profile işaret ederek düşürdü.

  IIRA, Bank Asya'nın yabancı para cinsinden uluslararası ölçek notunu BB+'dan B+'ya ve yerel para cinsinden kredi notunu BBB-'den BB- seviyesine çekti. IIRA ayrıca Bank Asya'nın ulusal ölçek notlarını A'dan BB+ seviyesine revize etti.

  BANK ASYA'NIN KREDİ NOTLARI İZLEMEYE ALINDI

  Uluslararası ve ulusal kısa vadeli kredi notlarını B olarak koruyan IIRA, bunun yanı sıra Bank Asya'nın kredi notlarını 'izlemeye' aldığını da vurguladı. IIRA açıklamasında, bankanın taze sermaye ve likiditeye ulaşma imkânının azaldığını, son dönemlerde mevduat hacminde oynaklık gözlemlendiğini ve bankanın daha fazla olumsuz ortama dayanma kabiliyetinin de tehlikeye girdiğine işaret etti. Paralel yapının bankası Bank Asya'nın kredi notlarında ilk indirimi Moody's gerçekleştirmişti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir