Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
709.458
1.00%
15ºC
İstanbul
Açık 15 C

  ILO'dan fındık hasadında çocuk işçiliğin kaldırılması için proje

  ILO ile Ferrero birlikte Trabzon, Zonguldak ve Şanlıurfa’da özellikle fındık tedarik sektöründe rastlanan çocuk işçiliğinin önüne geçilmesi için bir proje başlattıklarını açıkladı.
  • DHA
  • 21.11.2020 - 13:17
  • Güncelleme : 21.11.2020 - 13:19
  ILO'dan fındık hasadında çocuk işçiliğin kaldırılması için proje

  Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2019 yılı Çocuk İşgücü Araştırması’na göre, 5 ila 17 yaşlarında 720 bin çocuk veya diğer bir deyişle, Türkiye’de toplam çocuk sayısının yüzde 4,4’ü, ekonomik faaliyetlere katılıyor. Bu çocukların yüzde 30,8’i tarım sektöründe ekonomik faaliyetlerin içinde yer alıyor.

  ÇOCUK İŞÇİLİĞİNİN KALDIRILMASI İÇİN

  Dünya Çocuk Günü ve Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 30’uncu yıl dönümü kutlanıyor. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ile Ferrero, kamu-özel sektör ortaklığı kapsamımda, çocuk işçiliğin kaldırılması için yeni bir proje başlattı.

  PROJEYE 4 MİLYON DOLARLIK DESTEK

  4 milyon dolarlık destekle hayata geçirilen projeyle, fındık hasadında çocuk işçiliğin kaldırılması hedefleniyor.

  Proje, başta fındık tedarik zinciri olmak üzere çocuk işçiliğini ele almak ve öğrenme fırsatlarını arttırmak amacıyla, hükümet, işçi ve işveren örgütleri ile iş birliği halinde uygulanacak.

  ILO dan fındık hasadında çocuk işçiliğin kaldırılması için proje #1

  “TÜRKİYE’DEKİ TÜM FINDIK SAHALARINI KAPSAYACAK”

  Proje hakkında bilgi veren ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan, bu ortaklık sayesinde halen devam eden müdahaleyi genişleteceklerini ve Türkiye’deki tüm fındık sahalarını kapsayacaklarını ifade etti ve şunları söyledi:

  FARKINDALIK ARTACAK

  “Proje, özel sektörden dünya çapında bir aktör olan Ferrero ile ILO’nun ortaklığına somut bir örnek olacak, hem en iyi uygulamaları Türkiye’de uygulayacak hem de küresel etki yaratacak bilgi ve dersler üretecek. Proje ayrıca, mevsimlik fındık hasadı yaşanan bölgelerde çocuk işçiliğini sona erdirmek için doğrudan müdahaleler için mekanizmalar kurmayı ve yaygınlaştırmayı, bir yandan da halkın, ulusal ve yerel paydaşların, tedarik zinciri aktörlerinin çocuk işçiliğini ortadan kaldırmanın önemi hakkında farkındalıklarını artırmayı amaçlıyor.”

  HEDEFE YÖNELİK GİRİŞECEĞİMİZ EYLEMLERİ DESTEKLİYOR

  Ferrero Satınalma Başkanı ve Fındık Şirketi Sorumlusu Marco Gonçalves ise, “Ferrero, çocuk işçiliğinin ele alınmasında ortaklık yaklaşımının değerini ve önemini biliyor. ILO, Birleşmiş Milletler’in ihtisas kuruluşu olarak, bu işe etkin biçimde nasıl dahil olunacağına ilişkin uzmanlık ve deneyime sahip. Proje, ILO-Caobisco kamu-özel sektör ortaklığına aktif bir şekilde katılmamız yoluyla 2013 yılından bu yana kaydedilen başarıların üzerine inşa ediyor ve önümüzdeki yıllarda herkes için değer yaratan bir fındık sektöründe itici güç olma hedefimize yönelik olarak girişeceğimiz eylemleri destekliyor.” diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir