Euro
10.9132
0.58%
Dolar
9.3695
0.41%
Altın
533.74
0.74%
Borsa
1.418
0%
Bitcoin
582.001
1.01%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  IMF, Başkan Georgieva'ya olan güvenini teyit etti

  IMF Başkanı Georgieva, kurumunun hazırladığı iş yapma kolaylığı listesinde Çin'in lehine personeline baskı yaptığı gerekçesi ile soruşturma geçirmişti. IMF, başkanlarına güvendiğini açıkladı.
  • AA
  • 12.10.2021 - 09:51
  • Güncelleme : 12.10.2021 - 10:10
  IMF, Başkan Georgieva'ya olan güvenini teyit etti

  Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) yapılan açıklamada, İcra Kurulu’nun, Dünya Bankası'nın 2018 yılı İş Yapma Kolaylığı Raporu'na ilişkin soruşturmanın incelemesini tamamladığı belirtildi.

  Uluslararası Para Fonu İcra Kurulu, yapılan incelemelerde sunulan bilgilerin, IMF Başkanı Kristalina Ivanova Georgieva'nın, Dünya Bankası Üst Yöneticisi (CEO) olduğu dönemde 2018 yılı İş Yapma Kolaylığı Raporu'nda uygunsuz bir rol oynadığını kesin olarak göstermediğini belirterek, Georgieva'nın liderliğine olan güvenin bir kez daha teyit edildiğini bildirdi.

  KONU YAPILAN GÖRÜŞMELERDE İNCELENDİ

  İcra Kurulunun kapsamlı, objektif ve zamanlı inceleme taahhüdünün bir parçası olarak bu konudaki 8'inci toplantısını gerçekleştirdiği ifade edilen açıklamada, bu kapsamda Yönetim Kurulu'nun, WilmerHale temsilcileri ve Başkan Georgieva ile iki kapsamlı görüşme yaptığı aktarıldı.

  Kristalina Georgieva

  İCRA KURULU GEORGIEVA'YA OLAN "GÜVENİNİ" TEYİT ETTİ

  Açıklamada, İş Yapma Kolaylığı Raporu'nda Dünya Bankası personelinin olası suistimaliyle ilgili bankanın soruşturmasının devam ettiğine işaret edilerek, şunlar kaydedildi:

  "İcra Kurulu, incelemesi sırasında sunulan bilgilerin, Başkanın Dünya Bankası CEO'su olduğu dönemde İş Yapma Kolaylığı 2018 Raporu ile ilgili olarak uygunsuz bir rol oynadığını kesin olarak göstermediği kanaatindedir. İcra Kurulu, sunulan tüm kanıtları inceledikten sonra, Başkanın liderliğine ve görevlerini etkin bir şekilde yerine getirme kabiliyetine olan tam güvenini bir kez daha teyit eder. Kurul, Başkanının IMF'de en yüksek yönetişim ve dürüstlük standartlarını sürdürme taahhüdüne güvenir."

  ABD HAZİNE BAKANI YELLEN, GEORGIEVA İLE GÖRÜŞTÜ

  Öte yandan ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Hazine Bakanı Janet Yellen'ın, Dünya Bankası'nın İş Yapma Kolaylığı Raporu'na yönelik soruşturmasında gündeme gelen iddialara ilişkin IMF Başkanı Kristalina Georgieva ile görüştüğü bildirildi.

  Yellen'ın önceliğinin Dünya Bankası ve IMF'nin bütünlüğün ile güvenilirliğini korumak olduğu ifade edilen açıklamada, Yellen'ın raporun meşru sorunları ve endişeleri dile getirdiğini vurguladığı aktarıldı.

  "SUÇUN İŞLENDİĞİNE DAİR KANIT YOK"

  Açıklamada, IMF İcra Kurulu üyeleriyle uyumlu olarak Başkanın rolüne ilişkin daha fazla doğrudan kanıt olmadığı için IMF'nin liderliğinde bir değişiklik için temel olmadığı kaydedildi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir