Petrol
93.61
1.97%
Euro
18.3309
-1.16%
Dolar
18.5689
-0.01%
Altın
1.019
-1.03%
Borsa
3484
0.00%
Bitcoin
374.449
-0.57%
18ºC
İstanbul
Bulutlu 18 C

  IMF, 'dijital para'nın dezavantajlı yönlerini gündeme getirdi

  IMF, dijital para ve makro finansal etkilerine ilişkin yeni bir rapor hazırlayarak dijital para kullanımı ile ilgili uyarıda bulundu.
  • AA
  • 19.10.2020 - 16:18
  • Güncelleme : 19.10.2020 - 16:18
  IMF, 'dijital para'nın dezavantajlı yönlerini gündeme getirdi

  Dijital paraların avantajlı ve dezavantajlı yönleri çeşitli platformlarda gündeme gelmeye devam ediyor.

  Uluslararası Para Fonu (IMF) da dijital para ve makro finansal etkilerine ilişkin yayınladığı "Sınırlar Ötesi Dijital Para-Makro Finansal Etkiler" başlıklı raporda; dijital paraların, faydalarının yanı sıra bazı risk ve zorlukları da beraberinde getirebileceğini aktardı.

  IMF raporda, dijital para biriminin olumsuz yönlerini, "Yerel yönetimlerin para politikası yürütme yeteneklerini azaltabilir. Uygun önlemler olmadan yasa dışı para akışlarını kolaylaştırabilir, düzenleyici makamların döviz kısıtlamalarını ve sermaye akışı yönetimi önlemlerini uygulamasını zorlaştırabilir." diye sıralayarak uyarıda bulundu.

  YENİ DİJİTAL PARA BİÇİMLERİNİN BENİMSENME OLASILIĞI ARTIYOR

  Raporda, dijital teknolojilerde hızla devam eden ilerlemenin hem yurt içi hem de uluslararası işlemler için yeni dijital para biçimlerinin benimsenme olasılığını artırdığına vurgu yapıldı.

  Bunların; merkez bankası dijital para birimleri ve büyük teknolojik şirketler veya platformları tarafından önerilen küresel sabit kripto paralar (stablecoin) olduğu belirtilen raporda, dijitalleşmenin geleneksel dinamiklerden farklı şekillerde para birimlerinin uluslararası kullanımını teşvik edebileceği kaydedildi.

  "SINIRLAR ARASI ÖDEMELERİ E-POSTA GÖNDERMEK KADAR KOLAYLAŞTIRABİLİR"

  Raporda, merkez bankası dijital para birimleri ve sabit kripto paraların, rekabeti artırarak işlem maliyetini düşüreceği, hizmetlere erişimi genişleteceği, mobil cihazlar aracılığıyla finansal katılımı teşvik edeceği ve küresel ölçekte sosyal ağ ve e-ticaret platformlarında sunulan tamamlayıcı hizmetlerin önünü açacağı bildirildi.

  Raporda, sınırlar arası ödeme veya para transferi yapmanın, e-posta göndermek kadar kolay olabileceği belirtildi.

  Dijital-para

  "RİSK VE ZORLUKLARI DA BERABERİNDE GETİRİYOR"

  Raporda, küresel ölçekte, dijital para birimleri ve sabit kripto paraların benimsenmesiyle kur rekabetinin, daha uzun vadede gelişmiş risk paylaşımına neden olabileceğine işaret edilerek, şunlar kaydedildi:

  "Sınırlar ötesi dijital paranın benimsenmesi riskler ve politika zorluklarını da beraberinde getiriyor. Yabancı dijital para birimleri ve sabit kripto paralar, döviz ikamesi için baskıları artırabilir ve döviz uyumsuzluklarından kaynaklanan zafiyetleri kötüleştirebilir. Yerel yönetimlerin para politikası yürütme yeteneklerini azaltabilir. Uygun önlemler olmadan yasa dışı para akışlarını kolaylaştırabilir ve düzenleyici makamların döviz kısıtlamaları ile sermaye akışı yönetimi önlemlerini uygulamasını zorlaştırabilir."


  Görüş Bildir