Euro
9.7795
0.42%
Dolar
8.0873
-0.01%
Altın
461.84
0.28%
Borsa
1.377
0%
Bitcoin
448.296
-4.64%
11ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 11 C

  IMF, finansal istikrara yönelik 'siber risk'e karşı uyardı

  Dijital finans sistemleri yaygınlaştıkça, siler riskler de artıyor.
  • AA
  • 07.12.2020 - 20:41
  • Güncelleme : 07.12.2020 - 20:47
  IMF, finansal istikrara yönelik 'siber risk'e karşı uyardı

  Uluslararası Para Fonu (IMF), "Siber Risk ve Finansal İstikrar" başlıklı bir araştırma raporu yayınladı.

  IMF, siber saldırıların küresel olarak arttığını ve finansal hizmetlerin en çok hedef alınan sektör olmaya devam ettiğini belirterek siber risklerin finansal istikrara yönelik tehdit oluşturduğunu bildirdi.

  Raporda, siber saldırganların finansal kurumlarca kullanılan bilgi ve iletişim teknolojisi sistemlerini zayıflatma, bozma ve devre dışı bırakma kabiliyetinin finansal istikrar için bir tehdit oluşturduğu gündeme geldi.

  KORONAVİRÜS, DİJİTAL SİSTEMİ KORUMANIN FARKINDALIĞINI ARTIRDI

  Saldırganların sınır ötesinden faaliyet göstermelerine imkan sağlayan teknolojiye geniş erişimleri olduğuna işaret edilen raporda, koronavirüs krizinin ekonomik ve finansal faaliyetin sürekliliğini sağlamak için dijital sistemleri korumanın hayati önemi konusundaki farkındalığı artırdığı kaydedildi.

  Raporda, "Bilgi ve iletişim teknolojisi sistemlerine yönelik saldırılar (siber saldırılar) küresel olarak artıyor ve finansal hizmetler en çok hedef alınan sektör olmaya devam ediyor." değerlendirmesinde bulunuldu.

  SİBER SALDIRILARIN SAYISI SON 10 YILDA 3 KATINA ÇIKTI

  Siber tehditlerin daha karmaşık hale geldiği aktarılan raporda, siber riskin güven kaybı, ikame edilebilirlik ve birbirine bağlılık eksikliği yoluyla finansal istikrarı etkileyebileceği belirtildi.

  IMF, finansal istikrara yönelik siber risk e karşı uyardı #1

  IMF YETKİLİLERİ DE AYNI KONUYA DİKKATİ ÇEKTİ

  IMF yetkilileri Jennifer Elliott ve Nigel Jenkinson tarafından konuya ilişkin kaleme alınan blog yazısında da siber riskin finansal istikrara yönelik yeni bir tehdit olduğu vurgulandı.

  “FİNANS HİZMETLERİ EN ÇOK HEDEFLENEN SEKTÖR”

  Yetkililer, dijital bankacılık ve ödemelere daha bağımlı hale gelinmesiyle siber saldırıların sayısının son 10 yılda 3 katına çıktığını ve finans hizmetlerin en çok hedeflenen sektör olduğunu kaydetti.

  "BAŞARILI BİR SALDIRI GÜVEN KAYBINA NEDEN OLABİLİR"

  IMF yetkilileri, güçlü finansal ve teknolojik bağlantılar göz önüne alındığında büyük bir finansal kuruluşa ya da finansal kuruluşlarca kullanılan çekirdek bir sisteme yönelik başarılı bir saldırının hızla tüm finansal sisteme yayılabileceği, yaygın bir bozulmaya ve güven kaybına neden olabileceği konusunda uyardı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir