Euro
15.5806
0.01%
Dolar
13.7932
-0.03%
Altın
789.42
0.02%
Borsa
1.927
0%
Bitcoin
722.500
0.63%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  IMF'den İsrail'e: Gazze'deki ablukayı hafifletin

  Uluslararası Para Fonu, Batı Şeria ve Gazze’deki ekonomisinin yaşanan can ve mal kayıplarına bağlı olarak ciddi zarar gördüğünün altını çizdi.
  • 17.09.2014 - 01:34
  IMF'den İsrail'e: Gazze'deki ablukayı hafifletin

  IMF den İsrail e: Gazze deki ablukayı hafifletin #1

  IMF’nin Batı Şeria ve Gazze’ye ilişkin raporu, İsrail’in son saldırılarının ekonomiye büyük zarar verdiğini ortaya koyarken, ekonominin geleceğinin taraflar arasındaki ateşkesin kalıcılığına bağlı olduğunun altını çizdi.

  Ateşkesin sürmesi halinde bölge ekonomisinde hızlı ancak mütevazı bir iyileşme olacağı öngörüsünde bulunulan raporda, evlerini ve işyerlerini kaybeden Filistin halkına yapılacak maddi yardımın 1,5 milyar dolara ulaşacağı belirtildi.

  Ateşkesin bozulması halinde ekonominin daha da kötüleşeceğini uyarısında bulunan IMF, bölge ekonomisinde sürdürülebilir bir iyileşmenin uluslararası toplumun desteği ve dayanışmasının yanı sıra, İsrail ablukasının gevşetilmesiyle mümkün olacağını savundu.

  Raporda şu ifadelere yer verildi:

  ''Uluslararası yardımların verimli kullanılması ve yeniden yapılanma faaliyetleri, gerekli inşaat malzemelerinin ithalatını yasaklayan Gazze ablukasının gevşetilmesine bağlı. Sınır rejiminde değişiklik olmazsa, kalıcı bir iyileşme sağlanamaz''

  Gazze ekonomisinin 2014’ün ilk üç çeyreğinde yüzde 20 küçüldüğüne dikkati çeken rapor, şehirdeki işsizlik oranının ise yüzde 45’e yükseldiğini kaydetti. Bölgenin tarım, sanayi, inşaat ve hizmet sektörleri başta olmak üzere tüm sektörlerinin kayba uğradığına dikkati çeken IMF raporunda, "ateşkesin, ekonominin yılın son çeyreğinde toparlanmasına olanak sağlayacağını ancak yatırımların kayda değer zaman alacağı" ifadeleri yer aldı.

  West Bank ve Gazze’nin müşterek büyüme oranının önceki yıla kıyasla yüzde 4 oranında düşmesinin beklendiği dile getirilen raporda, Gazze’deki mal kaybının boyutları henüz bilinmediği için, bunun büyüme tahmini hesaplamalarına dahil edilmediği notu düşüldü.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir