Euro
10.0893
0.22%
Dolar
8.5551
0.08%
Altın
496.87
0.28%
Borsa
1.352
0%
Bitcoin
320.051
9.02%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  İnşaatlarda demir denetimi başlayacak

  Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce inşaat demirleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
  • 14.11.2014 - 13:45
  İnşaatlarda demir denetimi başlayacak

  İnşaatlarda demir denetimi başlayacak #1

  Sivas temasları çerçevesinde Sivas Belediyesi tarafından Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nde düzenlenen şehir kimliği çalıştayına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, piyasada üretilen inşaat demirleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

  STANDARTLARIN DIŞINDAYSA TOPLATILACAK

  Çalıştayda konuşan Güllüce, şöyle dedi: "Dün aldığım bir habere göre piyasaya sunulan demirlerde sıkıntı varmış. Betoncular için bir iki hafta önce ikazda bulunmuştum. Şimdi demircilerle ilgili söylüyorum. Pazartesi günü bakanlığa talimat vereceğim, piyasadaki demirleri çek edecekler. Öyle canının istediği gibi istediği kalitede demir piyasaya süremeyecekler. Çek edeceğiz ola ki inşaat sektörünün standartlarında değilse bu. Çünkü her inşaatçının cebinde demirin karbon miktarını, çekme gerilimini ölçen bir cihaz bulundurma mecburiyeti yok. Biz devlet olarak kontrol edeceğiz, sen de yönetici olarak kontrol edip piyasaya süreceksin. Değilse, çok ciddi cezalar vermeyi ve toplatmayı düşünüyorum."

  CEZA VERİLİP TEŞHİR EDİLECEK

  Uygulamayı pazartesi gününden itibaren başlatacaklarını belirten Bakan Güllüce şunları söyledi: "Pazartesi günü Türkiye genelinde demir ve çeliği, Çevre ve Şehircilik Müdürlükleri aracılığıyla merkezimizdeki, personellerimiz aracılığıyla kontroller yapacağız. Standartları sağlamayan bütün demirleri toplatacağız, üreten firmalara da ceza yazacağız. Bunun cezası çok ağır ve basın da yayınlayacağız. Bu millete kalitesiz beton satamazsın kardeşim, bu millete gerekli standartları sağlamayan demir üretip piyasaya sunamazsın."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir