Euro
10.1566
0.39%
Dolar
8.6488
0.25%
Altın
493.59
0.27%
Borsa
1.398
0.89%
Bitcoin
368.742
-0.45%
20ºC
İstanbul
Bulutlu 20 C

  İnternetten ödeme yapanlar dikkat

  İnternet üzerinden yapılan ödemelerdeki artış, dolandırıcıları sanal aleme yönlendirdi.
  • 14.04.2012 - 12:14
  İnternetten ödeme yapanlar dikkat

  İnternetten ödeme yapanlar dikkat #1

  Gelir İdaresi Başkanlığı'nın www.gib.gov.tr isimli internet sitesinde yer alan tüm ekranların, İdare ile ilgisi olmayan bir internet sitesinde kullanıldığı tespit edildi.

  HEDEF MTV VERGİSİNİ ÖDEYEN VATANDAŞ

  Dolandırıcılar, 'gib' uzantılı ancak farklı bu siteden ödeme yapan vatandaşları aldatıyor. Özellikle, Motorlu Taşıtlar Vergisi'ni (MTV) internetten ödeyenleri hedef alıyorlar. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesini ezbere bilmeyen çok sayıda kişinin arama motoru aracılığı ile arama yaptığında İdare'nin kısaltmasından oluşan bir internet sitesinin karşısına çıkabildiğini belirten Üst düzey Maliye yetkilisi, "Ekranda ise başkanlığın internet sitesine ilişkin tüm ekranlar yer aldığı için vatandaşı dolandırabiliyorlar." dedi.

  ÖNEMLİ UYARI

  Bu yönteme başvurulmasının ardından kısa sürede internet sitesinin ekranının kopyalandığını tespit ettiklerini aktaran Maliye yetkilisi, internet saldırılarına karşı önlem almaya devam edeceklerini kaydetti. Söz konusu olayın tespit edilmesinin ardından Maliye Bakanlığı tarafından konuya ilişkin yasal süreç başlatıldı. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesinde yayınlanan 'önemli duyuru' başlığı ile de konu hakkında vatandaşa uyarıda bulunuldu. Duyuruda, "Başkanlığımız internet sitesine ilişkin tüm ekranların, başkanlığımızla ilgisi olmayan bir internet sitesinde kullanıldığı tespit edilmiş olup, mükelleflerimizin mağduriyet yaşamaması için başkanlığımıza ait resmi internet adresini (www.gib.gov.tr) kullanmaları önemle duyurulur." ifadelerine yer verildi.

  Vatandaşın benzer isimlerdeki sitelere yönlendirilerek dolandırılmak istendiğini aktaran bir Maliye yetkilisi, "İnternet sitesinin ekranının tüm aşamaları kopyalandığı için vatandaş doğru yerde işlem yaptığını düşünüyor. Hatta kredi kartı işleminin yapıldığı ekran bile kopyalanıyor. Vatandaş kredi kartı bilgilerini girmesi halinde ise mağduriyet oluşacak. Biz de bu tür olayların önüne geçmek için internet saldırılarına karşı altyapımızı güçlendirdik. Vatandaşımızın da işlemini İdare'nin internet sitesinden yapması konusunda dikkatli olması gerekiyor. Arama motoru ile Gelir İdaresi'ni sorguladıklarında önüne bir başka site gelebilir." uyarısında bulunuyor. (Zaman)

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir