Euro
15.4734
0.29%
Dolar
13.5552
0.27%
Altın
792.8980
0.41%
Borsa
2,072.93
0.11%
Bitcoin
581.980
-0.43%
2ºC
İstanbul
Açık 2 C
  Iraklı Kürtler Antalya'ya akın etti

  Iraklı Kürtler Antalya'ya akın etti

  İlk 7 ayda 5 milyondan fazla turist çeken Antalya'ya Iraklı Kürtler akın etti.
  • 08.08.2012 - 10:12

  Iraklı Kürtler Antalya ya akın etti #1

  Havayolu şirketlerinin Erbil'den kalkan uçakları Antalya'ya da yönlendirmesiyle Irak'tan gelen turist sayısı yüzde 41 arttı.

  Hürriyet'ten Ceyhun Kuburlu'nun haberine göre, Türk turizminin en önemli ili olan Antalya'ya bu yıl Kuzey Iraklı Kürtler akın etti. Antalya 7 ayda 5 milyondan fazla turist çekerken THY ve Atlasjet gibi havayolu şirketlerinin Erbil'den kalkan uçakları bölgeye yönlendirmesi turizm sektörünü canlandırdı.

  Irak'tan gelen turist sayısı yılın ilk 6 ayında yüzde 41 arttı. Antalyalı otel işletmecileri ise Kuzey Iraklı tatilcileri "Yeni Ruslar" olarak değerlendirdi.

  Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, "Antalya yeni bir turist kitlesi kazandı. Kuzey Iraklılar tatil için Akdeniz'e akın ediyor. Havayolu şirketleri Erbil'deki potansiyeli gördü. İstanbul aktarmalı uçuşlarla Iraklılar Antalya'ya taşınıyor" dedi.

  "BU YIL REKOR BEKLİYORUZ"

  Yılın ilk 6 aylık döneminde Irak'tan gelen turist sayısının bir önceki yıla göre yüzde 41 arttığını vurgulayan Ulusoy, şu bilgileri verdi: "2011'de Türkiye'ye gelen Iraklı turist sayısı 350 bin civarındaydı. Ancak yılın ilk 6 ayında Iraklı turistlerin sayısı 190 bini aştı. Bu temmuz ve ağustosta daha da arttı. Yıl sonunda rakamların 2011'in iki katı olması bekleniyor. Iraklı turist sayısı 2009'dan beri artıyor. 2009'da Iraklı turist sayısı 250 bin civarındaydı. Bu yıl ise rekor bekliyoruz."

  ERBİL'E GİDENLERİN SAYISI ARTIYOR

  Türkiye'den Irak'a giden turist sayısının da arttığını anlatan Ulusoy, "Dünya Turizm Örgütü verilerine göre Irak'ı 2010'da ziyaret eden turist sayısı 1 milyon 518 bin kişi. Burada Türk turistlerin payı fazla. Özellikle Erbil'e gidenlerin sayısı artıyor. Bu turizmi işadamları da tetikliyor. İki ülkenin ticaret hacmi arttıkça rakamların turizme yansıdığını görebiliyoruz" dedi.

  RAMAZAN BAYRAMI İÇİN BOŞ KOLTUK KALMADI

  Erbil'den tatil için Türkiye'yi tercih edenlerin sayısının hızla arttığını söyleyen THY yetkilileri, "Özellikle Antalya seferlerinin de başlamasıyla birlikte Türkiye'ye Irak'tan çok fazla turist gelmeye başladı. Ramazan Bayramı için neredeyse boş koltuk yok. Bilet fiyatları da yükseldi. Antalya Iraklı tatilcilerin gözde mekanları arasında. Aktarmalı uçuşlarda Antalya çok fazla tercih ediliyor" denildi.

  IRAKLI TURİST TÜRKİYE'YE HIZLI GİRİŞ YAPTI

  Erbil uçuşlarında yüzde 90'a yakın doluluk oranlarına ulaştıklarını anlatan Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, şöyle konuştu: "Iraklı turist Türkiye pazarına hızlı giriş yaptı. Erbil uçuşlarımız başarılı bir performans sergiliyor. Ramazan'da aşırı sıcaklar Iraklıları Türkiye'ye yönlendirdi, diyebiliriz. Türkiye'nin çeşitli noktalarında tatil yapıyorlar. Bizim için önemli bir pazar haline geldi. Bu alandaki çalışmalarımız devam ediyor. Daha fazla turist çekmek için çalışacağız."


  Görüş Bildir